ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Siyasi partilerin yerel seçim için propaganda çalışmaları devam ederken, Diyarbakır’da önemli iki zirve gerçekleştirilecek. Alınan bilgiye göre Diyarbakır İş Konseyi ile Diyarbakır TSO Yüksek İstare Kurulu, kentteki sorunları ve çözüm yollarını konuşmak üzere 2 Mart’ta önemli bir toplantı yapacak.


İLK TOPLANTI 2 MART’TA DEM PARTİ’YLE

İki kurumun yaptığı çağrıya DEM Parti, olumlu yanıt verdi. Toplantıya DEM Parti eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan ve DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş Başkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun katılacak. 
“Yerel yönetimler ve ekonomik kalkınma için iş insanları eş başkan adayları buluşması” başlığı ile yapılan toplantıda, iş camiasının yerel yönetimlerden beklentileri konuşulacak.


İKİNCİ TOPLANTI 9 MART’TA AK PARTİ’YLE 

Diyarbakır İş Konseyi ile Diyarbakır TSO Yüksek İstişare Kurulu, aynı toplantıyı 9 Mart’ta AK Parti ile yapacak. 

VURAL: YOL HARİTASI ÇIKARACAĞIZ

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, toplantıyla ilgili şunları söyledi: 
“Diyarbakır İş Konseyi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) olarak  yerel seçimler öncesi kentin sorunlarını ve çözüme dair görüş önerilerinin dile getireceği iki ayrı organizasyon toplantısı yapacağız. Kentin önemli iki aktörü olan DEM Parti ve AK Parti ile toplantı kararı aldık. Bu öneri bizden geldi. Toplantılara hem parti sözcüleri hem de eş başkan adayları katılacak. Kentin sorun ve sıkıntılarına dair nasıl bir yol izlenmesine dair görüşülecek. Sivil Toplum örgütlerinin bir kısmı bu toplantıya katılacak. Bunlar ağırlıklı olarak ekonomik temelli meslek örgütleri. Toplam 150-200 kişi bu toplantıda yer alacak. Toplantının programında, kentin ekolojik, sosyo ekonomik ve sosyo kültürüne dair değerlendirmeler yapacağız. Seçimleri kazanmaları halinde yapabilecekleri noktasında beklentilerimiz var. Yerel ve Sivil Toplum Örgütleri arasında bir kopukluk var. Kentin sorun ve sıkıntılarının çözümü noktasında yerel yönetimler ve STK'lar birlikte hareket etmeli. Siyaset, ‘biz yaparız’ diyebilir. Ama siz kentin nabzını almadan ihtiyaçlarını belirlemeden ne yapabilirsiniz ki diyoruz.”


BAYSAL: SORUNLARIMIZI İSTİŞARE EDECEĞİZ

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Burç Baysal da Güneydoğu Ekspres’e şu açıklamayı yaptı: 
“Seçime gittiğimiz bir ortamda, uzunca bir dönemdir siyaset kurumu olmadan belediyecilik hizmeti alıyor kentimiz. Bu anlamda potansiyeli olan iki parti var. 2 Mart'ta DEM Parti, 9 Mart'ta ise AK Parti ile toplantılar gerçekleştireceğiz. İş dünyasının belediyelerden olan beklentilerini konuşacağız. Taleplerimizi onlara bire bir ileteceğiz. Seçim öncesi insanların, zihni netleşen bir ortama gitsin.


Ekonomik anlamda yerel yönetimlerin yapacağı hizmetler var. Bu hizmetler konusunda iki taraftan da taleplerimiz olacak. Ağırlıklı olarak ekonomik üzerine bir toplantı olacak. Yeni kurulan Organize Sanayi Bölgelerimizde alt yapı konusunda sorunlar var. Yeni gelecek sanayicilere katkı payı adı altında parsellere bir ücret konuluyor. Yerel yönetimler bu anlamda destek verirse daha uygun şartlar altında sanayiciye parsel verilip sanayicinin hamlesi hızlandırılabilinir. Ki, bizim kentimizin bu konuda çok ihtiyacı var. Bunun dışında kent gelişmekte olan bir yer.  Önümüzdeki dönemde yerleşim yerlerinin nasıl evrileceği konusundaki görüşler oluşacaktır. Bunları istişare edeceğiz.”

Muhabir: Fuat BULUT