Haber - Mehmet Mucahit CEYLAN

Diyarbakır’da İsrail protestosu gerekçesiyle kafelerin basılma eylemine ilişkin tepkiler çığ gibi büyüyor.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi ve Diyarbakır İş Konseyi peş peşe açıklamalar yaparak kafelerin basılmasına tepki gösterdi.

DTSO: İLİMİZE BÜYÜK BİR ZARAR VERMEKTEDİR

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, vatandaşlar üzerinde korku ve endişeye neden olacak şekilde yapılan bu eylemi kabul etmediklerini belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“22 Haziran Cumartesi günü ilimizde bulunan bazı özel işletmelere yönelik İsrail’i protesto gösterisi adı altında bazı gruplar tarafından saldırı yapıldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak ilimizde son zamanlarda gittikçe artan bu saldırıları büyük bir endişe ile takip etmekteyiz. Dün akşam saatlerinde iki farklı özel işletmeye yapılan bu eş zamanlı saldırılarda orada bulunan vatandaşlarımız büyük bir korku ve endişe ile kaçmak zorunda kalmışlardır.

DTSO Meclisi olarak vatandaşlarımızın ifade özgürlüğü, barışçıl toplantı ve gösteri hakkını her zaman savunduk, bazı grupların bilinçli bir şekilde bu hakkını iş yerlerine girerek, burada bulunan vatandaşlarımız üzerinde korku ve endişeye neden olacak şekilde kullanmasını kabul etmiyoruz.

İlimizde turizm sezonun yaşandığı bir dönemde basında vatandaşlarımızın endişe ve korkuyla kaçışması ilimize büyük bir zarar vermektedir. Bu özel işletmeleri işleten kişiler, çalışanlar ve buralarda oturan kişilerin de bizim insanlarımız olduğunu hatırlatmak isteriz. DTSO olarak kentimize zarar veren özel işletmelere yapılan bu saldırıları kınıyoruz, ilgili mercileri bu saldırıların yaşanmaması için gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.”

DTSO KADIN MECLİSİ: PROVOKASYONDUR

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi de baskın yapılan kafelerden birinin üyelerine ait olduğu belirterek provokasyon vurgusu yapıldı.

DTSO Kadın Meclisi’nin açıklaması şu şekilde:

“Son günlerde kentimizde vuku bulan ve büyük endişe yaratan saldırıların bir yenisi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası İş Kadınları Meclisi Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşegül Damlar Kaya’nın işletmeciliğini yaptığı Diyarbakır Sur ilçesindeki Burger King şubesine düzenlenmiştir. Bu tür saldırılar, kentimizin ekonomik yapısını derinden sarsmakta ve toplumumuzun huzur ve güvenliğini tehdit etmektedir. İşletme içerisindeki çalışanların da maruz kaldığı bu saldırılar, hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Kayapınar ilçesindeki Starbucks şubesine de yapılan benzer saldırı, bu şiddet olaylarının münferit olmadığını göstermektedir.

Diyarbakır’ın ekonomik büyümesi açısından büyük önem taşıyan kadın girişimcilerimizi desteklemek ve onlarla dayanışma içinde olmak, İş Kadınları Meclisi olarak en temel amaçlarımızdandır. Ayşegül Damlar Kaya, kurduğu işletme ile bölgede birçok kişiye iş fırsatları sunarak ve yerel ekonominin güçlenmesine önemli katkılar sağlayarak topluma değer katan bir iş kadınıdır. Bu saldırı, kadın girişimciliğinin ve emeğinin görünür olması için verdiğimiz mücadeleye yönelik boş bir provokasyondur.

Diyarbakır’daki iş insanları ve kadın girişimcilerimizin çalışma motivasyonuna yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Kentimizdeki huzur ve güven ortamının korunması için yetkilileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin en kısa sürede tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Önlenebilir bu tür saldırıların bir daha yaşanmamasını ümit ediyoruz.

İş Kadınları Meclisi olarak, Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşegül Damlar Kaya’nın yanında olduğumuzu, kendisine ve tüm çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi ilettiğimizi belirtmek isteriz. Gerçekleşen saldırının sonuçlarına dair sonuna kadar takipçi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

DİYARBAKIR İŞ KONSEYİ: TAHAMMÜL ETMEYECEĞİZ

Bir tepki açıklaması da Diyarbakır İş Konseyi’nden geldi. Kentin barış ve huzur ortamını zedelemeye çalışanlara tahammül etmeyeceklerini vurgulayan İş Konseyi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kentimizin barış ve huzur ortamını zedelemeye çalışanlara tahammül etmeyeceğiz.

Din veya inanç kavramı coğrafyamız insanı için derin bir anlam ve değer taşırken, bu inançları baltalamaya, İslam dininde yeri olmayan eylemlerde bulunmaya insanların inançlarını karartmaya kimsenin/kimselerin hakkı yoktur.

Din adına veya İsrail protesto adı altında siyasi sâiklere aracılık eden bu tip eylemlerin, kentimiz üzerinde toplumsal baskı aracı olarak kullanılması kabul edilebilir bir durumun ötesinde geçmiştir.

Vandallık derecesindeki bu girişimleri kabul etmiyor, kolluk kuvvetlerini görevlerini yapmaya davet ederken, Tacir ve esnaflarımızın işyerleri adeta basılarak korku ve panik havası yaratmaya çalışanları önce Allah’a sonra toplum vicdanına havale ediyoruz.

Hoşgörü ve saygının yeşerdiği 12 bin yıllık tarihi geçmişi kuraklaştırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.”

Muhabir: Mehmet Mucahit CEYLAN