Güneş OCAĞA-Veli BALTACI HABER

Diyarbakır Kent Konseyi, 8 yılı aşkın kayyım sürecinin ardından ilk kez Yenişehir ilçesinde ki Sezai Karakoç Kültür ve Sanat Merkezinde 29’uncu Olağan Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyebaşkanları Serra Bucak, Doğan Hatun ile kayyımla görevlerinden alınan eski belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Hülya Alökmen Uyanık ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri katıldı.

Toplantıda divan başkanlığına Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, üyeliklere ise Rosa Kadın Derneği Başkanı Suzan İşbilen ve ÖHD üyesi Rıza Polat seçildi.

‘KENT DİNAMİKLERİNİN YÖNETİMDE YER ALMASI ENGELLENDİ’

Kent Konseyinin çalışmalarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim sonrası konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, kayyıma rağmen Diyarbakır'ın zorlu süreçlerde gelişen dayanışma ruhuna dikkat çekti. Bucak, sivil toplum ve yerel yönetimlerin bağının koparılmaya çalışılmasına karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, 8 yıldır Diyarbakır kurumların yönetimde yer almasının kayyım tarafından engellendiğini ifade ederek, tüm kent dinamikleriyle birlikte çalışmalara başlamak gerektiğini vurguladı. Hatun, kent dinamikleriyle sorunların daha çabuk çözülebileceğine işaret ederek, “Bu kenti kurumlarımızla ve halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

‘SİZE YOLDAŞ OLMAK İÇİN GELDİM’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kentin doğal dinamiklerine aykırı bir şekilde kente dıştan müdahale edildiğini belirterek, halkın bu müdahaleyi kabul etmeyerek, seçimlerde iradesini yeniden gösterdiğini kaydetti. Kışanak, “Ben buraya ‘Nerede kalmıştık’ sorusunu söylemek için değil, ‘neredeyiz’ ve ‘nereye doğru gidiyoruz’u görmek için geldim. Bu kentin direnen dinamiklerini görmek, size yoldaş olmak için geldim. Bu toprakların mayasında yerel yönetim var ve biz bu mayayı kaybetmedik. Bu kent kendisini yönetme ve kendini geliştirme iddiasını koruyor. Bu kentte bu misyonun ağırlığıyla hareket etmek ve gerekliliğini yerine getirmek noktasında büyük bir sorumluluk altındayız” dedi.

Taaaa (11)-1

Diyarbakir Büyükşehir Belediye eski eşbaşkanlarından Hülya Alökmen Uyanık, her zaman zulüm altında olan Diyarbakır'ın kardeşlikten, barıştan yana tutum aldığını kaydederek, farklı kimlik ve inançların birlikte yaşayabildiği kentte egemenlerin hafızasızlaştırmayı dayattığını söyledi.

 Ardından kent konseyi divan başkanlığı ve yürütme kurulu üyeleri seçimine geçildi. Eşbaşkanlık için önerilen Serra Bucak ve Doğan Hatun oylamayla başkanlığa seçildi. Eleştiri ve önerilerin alındığı tartışma sonrası sivil toplum örgütü ve meslek odası temsilcisinin temsilcisi olan 26 kişi Diyarbakır Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na seçildi.

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA VELİ BALTACI