ÖZEL HABER - Hülya Aslan
UNESCO tarafından 2015 yılında “Dünya Mirası Listesi”ne alınan Diyarbakır Surları’nı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, atıkları ile tarihi mekanları çöplük alanına çevirdi.
Diyarbakır’ın simgelerinden biri olan Surlar’da kente yakışmayan görüntüler yaşanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi yapıyı ziyaret edenler, geride atıklarını da bırakıyor. Belediye yetkililerinin de zamanında bakım yapmaması, ortaya çirkin görüntülerin oluşmasına neden oluyor.

Diyarbakır Surları, çöplüğe döndü3

KİRLİLİK VE KOKU RAHATSIZ EDİCİ”


Yaşadığı hayal kırıklığını dile getiren tarihi Sur ziyaretçisi, “Diyarbakır’a üç ay önce geldim ve Surlara ikinci çıkışım. Genel anlamda dış pencereden bakıldığında temiz görünüyor ama kuytu yerlerde kirlilik ve koku rahatsız edici. Aslında böylesi tarihi ve turistik yerlerin bakımı daha fazla yapılması gerektiği düşüncesindeyim. İnsanlar böylesi önemli bir değer olan mirasın güzel bir şekilde korunduğunu görmek istiyor ama hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim. Çünkü daha iyi bir manzarayla karşılanacağımı düşünüyordum” dedi.

Diyarbakır Surları, çöplüğe döndü2

“GÖREVLİLER DENETLEME YAPSIN”


Bir diğer ziyaretçi ise şunları söyledi: “Kimi insanlarımız hoş olmasa da çöplerini bırakabiliyor. Bırakılan çöpler gittikçe birikiyor ve bu durum dışarıdan surları ziyarete gelen insanlarımıza güzel görüntüler sağlamadığı gibi bir saygısızlıktır da aslında. Umarım kentimiz için önemli olan böyle bir yapı hakkettiği değeri görür. Bunun için uyarıcı niteliğinde notlar veya bir görevli tarafından ara ara denetlenmesi yapılabilir.”

Editör: Hülya ASLAN