Diyarbakır ve Urfa baroları 16 yaşındaki Muharrem Aksem'in şüpheli ölümü ile ilgili açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu ve Urfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Eyyübiye ilçesine bağlı Çalışkan Mahallesi'nde ölü bulunan 16 yaşındaki Muharrem Aksem ile ilgili açıklama yaptı.

Olayı, "Münferit olmayan olay" olarak tanımlayan baronun açıklaması şöyle:

"Urfa ilinde vücuduna çok sayıda mermi isabet eden ve vücut bütünlüğü bozulmuş bir şekilde ölü olarak bulunan 16 yaşındaki M.A.'nın ailesine başsağlığı diliyoruz.

"asal mevzuat kapsamında çocukların yaşama, gelişme ve korunma haklarının gereği devletler tarafından yerine getirilmelidir. Bu kapsamda çocukların her türlü tehlikeden korunmaları, sağlıklı bir çevrede yaşamaları ve kendilerini sağlıklı bir şekilde geliştirmeleri sağlanmalıdır.

Münferit olmayan bu olay neticesinde hayatını kaybeden M.A.'nın faillerinin ortaya çıkarılması için tüm ilgililer hakkında etkin bir soruşturma yürütülmesini talep ediyoruz."

Ne olmuştu?

Urfa'nın merkez Eyyübiye ilçesinde çobanlık yapan Muharrem Aksan, 3 gün boyunca eve dönmemesi üzerine ailesi ve güvenlik güçleri tarafından aranmaya başladı. Aksan, yapılan çalışmalara rağmen bulunamadı. Boş arazide hareketsiz yatan kişiyi görenler ise durumu jandarmaya bildirdi. İhbarla gelen ekipler, yaptıkları incelemede, mermi izi bulunan cansız bedenin Muharrem Aksan'a ait olduğunu belirledi.

Mahalle sakinleri ise; olayın yaşandığı tarihte saat 18.00'e kadar söz konusu alandan atış seslerinin geldiğini belirtmişti. Ayrıca mahalle sakinleri söz konusu alanın son 2 yıldır atış talim yeri olarak kullanıldığı bilgisini vermişti.

Ayrıca aile atış talim alanında bulunan Aksem'in beden bütünlüğü bozulduğunu ve bedeninde çok sayıda mermi veya şarapnel parçası isabet ettiğini belirtmişti.

Öte yandan Valilik ise yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Şüpheli ölüm olayının söz konusu alanın yaklaşık 300 metre dışında yaşandığı ve olay günü İl Emniyet Müdürlüğü personelinin sabah vakitlerinde alana gelip, eğitimi tamamladıktan sonra saat 15.08'de atış alandan ayrıldıkları PTS kayıtları, güvenlik kameraları ve alınan beyanlardan anlaşılmıştır.

"Ayrıca, yapılan otopsi incelemesinde; maktulün vücudunda mermi giriş çıkışının bulunmadığı, vücudun değişik yerlerinde metal parçaları olduğu anlaşılmıştır."