Diyarbakır’da birçok kişi, bilgisi dışında sandık kurulu üyesi yapılmalarından kaynaklı oy kullanamadı. Seçmenlere, sandık başında oy kullanamayacakları bildirildi. Seçmenler, sandık kurulu üyesi olan kişiler için gerekli 142 kodlu belgeleri olmamalarından kaynaklı oy kullanamadı.

 GÖREVLİ GÖSTERİLDİKLERİ YERDE OY KULLANABİLİRLER

Diyarbakır Barosu Başkanı Yardımcısı Mehdi Özdemir, bilgileri dışında sandık kurulu üyesi yapılan 100’e yakın kişinin kendilerine başvuruda bulunduklarını aktardı. Özdemir, Yenişehir İlçe Seçim Kurulu’yla yaptıkları görüşmede, sandık kurulu üyesi olarak görünen kişilerin görevli gösterildikleri sandıklarda oy kullanabileceklerini aktardığını paylaştı. 

 Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Rıza Polat ise, 200’ye yakın başvuru aldıklarını ifade etti. Polat, söz konusu seçmenlerin oy kullanmamalarını sağlamak için başvuru yaptıklarını ve durumu tutanak altına aldıklarını söyledi.

 142 BELGESİ NEDİR?

142 Belgesi, İlçe Seçim Kurulu tarafından Sandık Kurulu üyelerini görev yerine ulaştırmak için görevlendirilmiş kişilerin, her birine seçmen olduğunu ve hangi seçimde oy kullanabileceğini gösteren ve sandık seçmen listesindeki bilgileri kapsayan bir belgedir. (HABER MERKEZİ)