ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır’ın merkez ilçesi Sur’da 70 yıl önce açılan ilk yufka dükkanı bugüne kadar aralıksız bir şekilde işletilmiş. 
Çalışmanın hiçbir şekilde bitmediği dükkanda günlük 600 yufka çıkardıklarını belirten Abdullah Tepe, "Diyarbakır'ın ilk açılan yufka dükkanı. Yufka yapımını Kastamonlu Hüseyin usta ilk Diyarbakır'a getiriyor. Burada Diyarbakırlı Hikmet ustayı yetiştiriyor. Ve Hikmet usta da birçok kişiyi yetiştiriyor" dedi.


70 YILDIR ÇALIŞMA HİÇ DURMAMIŞ

Dükkânlarının 70 yıllık bir tarihinin olduğunu belirten Tepe, "Burayı 40 yıldır biz devralmışız. Burayı ustamdan devraldım ve şuan ben çalıştırıyorum. Yufkaları günlük taze çıkarıyoruz sipariş üzerine çalışıyoruz. Yufkaları açılan tezgahlarda, satıyoruz, oteller, lokantalara gönderiyoruz" diye konuştu.

Diyarbakır'da 70 Yıllık Işletme5


ALIM GÜCÜ AZALDI, SATIŞLAR ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Ekonomik sıkıntılardan dolayı alım gücünün düştüğünü dile getiren Tepe, "Tanesini 14 liradan satıyoruz. Zamlardan kaynaklı halkın alış gücü düştü. 3 kilo yufka alan aile şuan 1 kilo alıyor" ifadesinde bulundu.

Diyarbakır'da 70 Yıllık Işletme3


GÜNLÜK 600 YUFKA AÇIYOR

Yufka ustası Ergin Uyansız ise şunları söyledi:
 "Günlük 600 tane yufka açıyorum. Sabah saat 06.00'da geliyoruz, saat 14.00'a kadar çalışıyoruz. Çok yorucu bir iş. Kan ter içinde kalıyoruz. Önce makinadan geçirilen hamurlar elimin önüne geliyor, hamuru ince bir şekilde açıyorum ve arkamda duran ocakta pişiriyorum. Havalar çok sıcak. Bir de içeride ocak açık o yüzden çok daha sıcak oluyor. Kan ter içinde kalıyoruz yüksek sıcaklıklarda dolayı.”

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI