Haber- Güneş Ocağa

Delil, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatlarının, çiftçilerin beklentilerini karşılamadığını, fiyatlar çok düşük olduğu için çiftçilerin zor durumda kalacağını söyledi.

Açıklanan fiyatların beklentinin çok altında kaldığına vurgu yapan Delil, şunları söyledi:

"Açıklanan fiyatlar beklentimizin çok altında kaldı. Bundan dolayı çiftçilerimizden aşırı derecede tepki aldık. Çiftçilerimiz önümüzdeki sezon nasıl üretim yapacağız diyor. Hububat fiyatları; ekmeklik buğday 9,25 TL, makarnalık buğday 10 TL, arpa ise 7,25 TL olarak açıklanmış. Ancak geçtiğimiz yıllara göre kıyasladığımız zaman makarnalık buğdaya ve ekmeklik buğdaya  %11 civarında bir fark gelmiş. Arpada ise %3. Çiftçilerin girdi maliyetleri ilaç, gübre, mazot ve tohum fiyatları ise ikiye katlandı.

İthalat kapatılmış, bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat ithalat kapatılmış olması piyasanın anında yükseleceği anlamına gelmez. Piyasada aşırı miktarda stokumuz var. Bu stokumuzu bitirmeden iç piyasanın yükselmesini bekleyemeyiz.  İç piyasa evet belki yükselecektir fakat çiftçiler o zamana kadar elindeki ürünü satacaktır.Fiyatlar çok düşük çiftçilerimiz bu şekilde üretime devam edemeyeceklerdir.

TMO’dan beklentimiz; Ekmeklik buğdayı 13 TL, Makarnalık (sert) buğdayı 14 TL, arpa 10 TL ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı Çiftçilerimize buğday için ton başına 2.500 TL’ye, Arpa için ton başına 1.500 TL’ye kadar fark ödemesi desteği verilmesi hususlarında revizyon yapılmasını talep ediyoruz.

Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil, bu toprakların geleceğidir. Tarım, sadece bugünün değil, yarınında garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri dikkate alınarak, taban fiyatlar belirlenmelidir.

Bu noktada TMO’ya sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin…"

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA