HABER-Güneş OCAĞA

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) bünyesinde yürütülen proje kapsamında, Ne Eğitimde Ne istihdamda Olan Gençlerin (NEET) "işgücüne katılımı önündeki sorunlar ve kısıtlamalar" çalıştayı düzenlendi. 

DTSO Bilim Eğitim Vakfı Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan DTSO Bilim Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Bölge illerindeki yüksek NEET nüfusuna ve bunun için acil önlemler alınması gerektiğine değindi.

"GENÇLER EN BÜYÜK POTANSİYEL"

Kaya, “Gençlerimiz bölge ekonomisinin gelişimi için en büyük potansiyelimiz. Ancak bu potansiyeli nitelikli insan kaynağına dönüştüremiyoruz. İşletmelerimiz personel arıyor, gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyor. Aradaki beceri uyumsuzluğunu gideremiyoruz. Gittikçe daha çok gencimiz kalıcı işsiz dediğimiz NEET sınıfına giriyor ve göç ediyor. Bölgemiz illeri ve Diyarbakır gençlerin NEET olma potansiyelinin en yüksek olduğu yerler. Bu durum çok acil önlemler gerektiriyor" dedi.

"GENÇLER VE STK'LARI BİR ARAYA GETİRDİK"

Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün kurumlarımızı, belediyelerimizi, STK'larımızı ve gençlerimizi bir araya getirdik. Bu alanda daha çok çalışmamız lazım. Biz işletmelerin beklentileri ile gençlerin beklentileri uyuşmuyor. Bizlerin üretim yapması için de nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız var. Bunu nasıl yaratırız? Gençler nasıl istihdama katılır ya da iş kurar? Nerede tıkanıyoruz? Neden gittikçe NEET nüfusu artıyor? Elbette yapısal sorunlar ve genel sorunlar var. Ama yerelden yapabileceklerimiz de var. Bugün işte bunları tartışmak istiyoruz.”

ÇALIŞMALAR AKTARILDI

Çalıştayda daha sonra DTSO Bilim Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Korkmaz, proje kapsamındaki çalışmaları aktardı.

DENEYİMLER PAYLAŞILDI

Sabancı Vakfı Proje Yöneticisi Simla Yavaş, Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi kapsamındaki deneyimleri paylaştı. Karacadağ Kalkınma Ajansı uzmanı Adnan Tuzcu ise, bölge illerinde ve Diyarbakır’da genç işsizliği ve NEET nüfusu ile ilgili verileri paylaştı.

RAPORLAR DAHA SONRA PAYLAŞILACAK

Daha sonra 11 masada kamu kurumları, belediyeler, STK'lar ve gençlerin katılımı ile sorunlar ve yerelde üretilebilecek çözümler konusunda tartışmalar yürütüldü. Çalıştay raporunun 11 masadan elde edilen raporlar derlenerek kamuoyu ile paylaşılacağı aktarıldı.

Muhabir: Güneş OCAĞA