Alınan bilgiye göre Yusuf S. adlı lise öğrencisi hakkında 8 Aralık 2022’de "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya, Yusuf S.'ye ait olduğu belirtilen X medya hesabından "Diktatör Erdoğan ve yandaşlarını gönderdikten sana bu ülkeye en yakışacak Selahattin Demirtaş'ı başa getireceğiz. Uyuşturucu baronu Süleyman Soylu’yu da gönderdikten sonra hiçbir sorun kalmaz" ifadeleriyle yapılan paylaşım gerekçe gösterildi.

Diyarbakır Başsavcılığı’nın 22 Ocak’ta 2024’te hazırladığı iddianameyi kabul eden Diyarbakır 2’nci Çocuk Mahkemesi, ilk celsede karar verdi. 7 Mayıs'ta görülen dava duruşmasına Yusuf S., avukatı Yakup Demir ile birlikte katıldı. Yusuf S., suçlamayı kabul etmeyerek, "X (Twitter)" hesabının kendisine ait olmadığını belirtti.


7 AY 23 GÜN HAPİS CEZASI

Avukat Yakup Demir ise, Anayasa Mahkemesi kararlarına işaret ederek, "Suçlamanın dayanağı olarak gösterilen deliller kolluk tarafından sanal devriye ile herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın hukuka aykırı olarak ele geçirilmiştir. Müvekkilin savunmasında da belirttiği gibi Twitter hesabı bulunmamaktadır” diye konuştu. “Diktatör” ifadesinin hakaret suçunun unsurlarını oluşturmadığını, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getiren Demir, müvekkilinin beraatını istedi. 
Mahkeme, Yusuf S.’ye 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, cezada indirime giderek hapis cezasını 7 ay 23 güne düşürdü.

Kaynak: MA