Bölge illerinde hayvanlar arasında yayılan şap hastalığı nedeniyle bölge genelinde hayvan alım satımı yasaklandı. Diyarbakır ve diğer illerde bugüne kadar hayvanlarda şap hastalığına rastlanmadığını söyleyen hayvan sahipleri ise, hayvan satışının serbest bırakılmasını istiyor. Diyarbakır'da yasak nedeniyle etin kilosu bir haftada 50 TL arttı. Kasaplar da bu durumdan şikayetçi.

Diyarbakır hayvan pazarı şap hastalığı korkusu nedeniyle bir haftadır boş. Hayvan alım satımı devlet tarafından yasaklanmış durumda

Onbinlerce kesim hayvanı köylerde besicilerin elinde kaldı. Hayvan sahipleri yasak kararından dolayı endişeli.

Hayvan Yetiştiricileri Bölge Müdürü Muhammed Albayrak, “Hayvan pazarı kapandı. Hayvanları bir şehirden başk abir şehre de görüremiyoruz, kabul edilmiyor. Yolda durdurulduğumuz zaman ceza  yazılıyor. Bütün hayvanlar içeride kaldı. Biz sadece kesim vakti gelmiş olan hayvanların kontrol edilmesini istiyoruz. Eğer bu hayvanlarda hastalık tespit edilmezse keseceğiz” diye konuştu.

Veteriner hekimlere göre de Diyarbakır’da şu ana kadar şap hastalığına rastlanmadı. Ama devlet aşı ile bu riski ortadan kaldırabilir.

Veteriner Dr. Zeki Kanay, "Buna karşı yeni bir aş hazırlanacak diyorlar. Tarım Bakanlığı hazırladık diyor ama bizce yeterli değil” dedi.

Diyarbakır'da şap hastalığı iddiası nedeniyle 200 lira olan et fiyatı da 250 TL’ye çıktı. Kasaplar da bu artıştan memnun değil.

Kasap Muhammed Asana şunları söyledi: "Hastalık hiç yok. Şu ana kadar herhangi bir hastalıkla karşılaşmadık. Devlet politikasıdır bu. Şimdi yurtdışından et getiriyorlar, adamları var, et fiyatını yükseltmek istiyorlar.”

Hayvan kesimi bölgenin tamamında yasaklandığı için sadece Diyarbakır’da değil; bölge genelinde hayvan sahipleri sıkıntı çekiyor. (rûdaw)