ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'da Ramazan Ayı'nın vazgeçilmezi olan çiğköfte mesaisi sürüyor. Merkez Suriçi'nde bulunan Gazi Caddesi'nde çiğköfte tezgahı kuran 15 seyyar esnaf, vatandaşların alım gücünü göz önünde bulundurarak, 150 TL olan çiğköfte porsiyonunu 70 TL'den satıyorlar.

Diyarbakır'da Her Sokak Başında Ramazan Çiğköftecisi2


BİRÇOK ÇİĞKÖFTECİ ARA VERDİ

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan çiğköfte ustaları Nevzat Dereli ve Hüsnü Cınaklı, ürünlerin pahalılığından şikayet ettiler. Marulun tanesi 30, yeşilliğin her bir tanesi 7,5, pul biberin fiyatı ise 230 TL olduğunu belirten Dereli ve Cınaklı, bu yıl birçok çiğköfte ustasının ara verdiğini söylediler.

Diyarbakır'da Her Sokak Başında Ramazan Çiğköftecisi3


PORSİYONU 70 TL'DEN VERİYORLAR 

18 yıldır çiğköfte yoğuran Nevzat Dereli, "6 yıldır her Ramazan Ayı Gazi Caddesi'nde tezgah kuruyorum. Günlük 15-20 kilo yoğuruyorum. Bildiğiniz gibi alım gücü çok yüksek, bu yıl çiğköfte porsiyonu 150 TL'den veriliyor. Fakat biz vatandaşlarımız yiyebilsin diye porsiyonunu 70 TL'den veriyoruz. Ramazan Ayı hayırlı bir aydır, bizde bu hayra ortak olmak istiyoruz" diye konuştu. Gazi Caddesi'nde 15,  Diyarbakır genelinde ise 500'e yakın çiğköfteci olduğunu da dile getiren Dereli, "Yalnız bu yıl ürün fiyatlar çok pahalı olduğu için birçok arkadaşımız ara verdi" dedi.

Diyarbakır'da Her Sokak Başında Ramazan Çiğköftecisi4

  
ÇİĞKÖFTE DİYARBAKIR HALKININ VAZGEÇİLMEZİ

10 yıllık çiğköfte ustası Hüsnü Cınaklı ise, "Günde 5-6 kilo yoğuruyorum. Müşterilerim var. Akşama kadar bitiriyorum. Herkesin alabileceği bir fiyat biçtik. Porsiyonunu 70 TL'den veriyoruz. Diyarbakır halkının vazgeçilmezidir çiğköfte. Muhakkak iftar sofralarında yerini alır" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA