ÖZEL HABER - Hülya ASLAN

Artan dershane fiyatlarından sonra eğitimde fırsat eşitliğinin olmadığı bu dönemde sınava hazırlanan öğrenciler, kadın yaşam merkezine yoğun ilgi gösteriyor. 150 öğrencinin eğitim aldığı Koşuyolu Kadın Yaşam Merkezi’nin koordinatörü Hatice Aslan, “Burası sadece kadınlar için değil aynı zamanda çocuklar ve gençler için birçok imkân sağlıyor. Okuma yazma, ana sınıfı gruplarımız, el sanatları ve Kuran-ı Kerim sınıflarımız var.

Bizler kadınlarımız için istihdam ortamı sağladığımız gibi öğrencilerimiz için de sağlıklı bir çalışma ortamı sağlıyoruz. Çocuklarımız için gerek soru çözümleri gerek konu anlatımı gerekse çay ve kahve ikramımızla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

Diyarbakır’da Kadın Ve Öğrencilerin Uğrak Mekanı Olan O Yer2

“ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

Matematik öğretmeni Büşra Akın, kütüphanenin kadın yaşam merkezinin kalbi niteliğinde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Kurumda en çok önem verilen kısım olan kütüphanemize TYT, AYT, LGS ve ara sınıflar gibi fark etmeksizin matematik dersi için destek sağlıyorum. Öğrencilerimiz de sağlanan bu imkanı değerlendiriyor ve güzel gelişme gösteriyor. Dolu dolu geçiyor diyebilirim.  Zamanla artırılan net sayısı hem öğrencileri hem de bizi mutlu ediyor. Dolayısıyla öğrencileri kazanmak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.”

Diyarbakır’da Kadın Ve Öğrencilerin Uğrak Mekanı Olan O Yer3

“PLANLI VE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ”

Her öğrenci için ayrı kişisel dosya tuttuğunu belirten Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni İlayda Negüzel ise “Çocukların üzerindeki sen yapamazsın durumunu ilk olarak kaldırıyoruz. Biz her şeyden önce motivasyon üzerine çok çalıştık diyebiliriz. Çocuklara hem psikolojik danışmanlık hem de rehberlik yapıyorum.

Diyarbakır’da Kadın Ve Öğrencilerin Uğrak Mekanı Olan O Yer4

Buraya gelen öğrenciler dezavantajlı oldukları için belirli sorunlarla gelebiliyorlar. Haftada bir görüşme sağlıyorum, bunun doğrultusunda hedefler belirliyoruz. Her öğrencinin kişisel gelişimi farklı olduğu için onlara ayrı dosyalar hazırlıyorum. Her birinin eksikliğini göz önünde bulundurarak bir ödevlendirme yapıyorum. Gördüğüm eksikliği kapatmak için diğer hocalarımız ile iletişim kurarak gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Editör: Hülya ASLAN