ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'da lazer epilasyon ve cilt bakımı gibi farklı birçok işlemi yapan güzellik merkezleri kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde büyüyen bir sektöre dönüştü. 

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan güzellik uzmanı Nuray Beran, "Mesleğimiz gereği birçok insanla diyalog içerisindeyiz. Toplumun her kesimine dokunuyoruz. Bilindiği gibi güzellik algısı değişti. İnsanlar artık sağlıklı olmak kadar, güzel olmaya da önem veriyor" dedi.

Diyarbakır'da Kolay Yoldan Para Kazanma Yanılgısı3

DİYARBAKIR'IN BÜYÜYEN SEKTÖRÜ 

Diyarbakır'da güzellik merkezlerinin gittikçe büyüyen bir sektöre dönüştüğüne vurgu yapan Beran, "Ruhsatlı, ruhsatsız bir şekilde kentte her gün sayıları çoğalan güzellik merkezleri var. Çoğu denetimsiz ve kontrolsüz. Çoğalmanın en büyük nedeni ise, çok paralar kazanıyor gibi görünmemiz. Oysa ki öyle bir şey yok. Bu algıyı yaratanlar ise lüks yaşamlarıyla göze çarpan bazı fenomenlerdir. Bu fenomenler yanlış algı oluşturuyor. Yıllardır bu işi yapıyorum, eşim de çalışıyor. Ancak Birlikte bir ev ve araba alabildik. Hatta fenomenlerin yarattığı algıdan kaynaklı çok güzel meslekleri bile olanlar, bu mesleği bırakıp güzellik merkezi işine giriyorlar. Onlara tavsiyem, bu iş düşünüldüğü gibi para kazandırmıyor. 2 bin TL'ye tüm vücudu tarıyoruz, gelen müşteri zannediyor ki paranın hepsi bize kalıyor Oysa ki cihazlarımızın aylık ve yıllık bakımları var ve birçok masrafınız var. Çoğunu onlara harcıyoruz" diye kaydetti.


İSTİHDAM ALANI OLUŞTU 

Sektörün istihdam alanı oluşturduğunu da belirten Beran, şunları söyledi:
"Bir dönem cezaevindeki kadınlara eğitim vermek istedim. Çıktıklarında bir meslekleri olsun ve ayaklarının üstünde durabilsinler diye. Tabi sektörün büyümesiyle beraber istihdam alanı oluştu. Şuan binlerce insan bu sektörden ekmek yiyor.  Ama bir kısmı da kolay yoldan para kazanmak için bu sektörde. Bu iş kabiliyet istiyor, emek istiyor. Bu sektör bu kadar da hafife alınmasın" 

Diyarbakır'da Kolay Yoldan Para Kazanma Yanılgısı4

"SAĞLIK DAHA ÖNEMLİ"

Güzelliğin önemli, sağlığın ise daha önemli olduğuna işaret eden Beran, "Maalesef ki sağlıksız yerlerde vatandaşlar işlem yapıyor. Bu da kalıcı lazer yanıkları ve hastalıklara neden oluyor. Güzel olmak uğruna sağlığınızdan olmayın. Sağlıksız ortamda lazer epilasyon ve cilt bakımı yapmak hepatit ve bazı virüslerin bulaşmasına neden oluyor" uyarısında bulundu.

"BİLİNÇLİ GİRİŞİM, DOĞRU YATIRIM OLUŞTURUR"

Her gün devir işlemleri olduğunu da dile getiren Beran, son olarak şunları söyledi: 
"Doğru dürüst bir eğitim süreci geçirmeden ve emek vermeden yer açan bazı girişimciler ise, istedikleri sonucu elden edemedikleri için açtıkları gibi kapatıyorlar. Her gün devir işlemi yapanları görüyoruz. Bilinçli bir girişim doğru sonuçları doğurur."

Muhabir: Güneş OCAĞA