ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

Sokak hayvanlarına yönelik artan şiddet her gün yeni bir boyut kazanırken, Diyarbakır Merkez Kayapınar İlçesi'ne Bağlı Diclekent Vilaları'nın olduğu bölgede yer alan bir kafe sahibinin golden cinsinden olan Liya adlı köpeği kimliği belirsiz bir kişi tarafından şiddete uğradı.

Diyarbakır’da Köpeğe Işkence3
LİYA ACI ÇEKİYOR

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan köpeğin sahibi Suat Yiter, önceki gün gündüz saatlerinde at arabasıyla eskicilik yapan bir şahısın Liya adlı köpeğine kamçıyla saldırdığını söyledi. Yiter, "Saldırıya uğrayan köpeğim yaralandı. Götürdüğümüz veterinerde yırtılan yere 9 dikiş attılar. Liya'nın enfeksiyon kapma riskine karşılık 5 günde bir iğne yapacaklar ve antibiyotik tedavisi görecek. 15 gün sonra da dikişler açılacak. Gördüğü şiddet sonrası boynu ve yan taraflarından yaralanan Liya acı çektiği için oturamıyor" dedi.

Diyarbakır’da Köpeğe Işkence4


"DİLSİZ BİR HAYVANA VURMAK İNSANLIK DEĞİLDİR"

Liya'nın kimlik kartının olduğu ve aşılarının da tam yapıldığını belirten Yiter, "Bizler burada sokak hayvanlarını besliyoruz. Buradaki hayvanlar asla saldırgan değil. Burada yaşayan yurttaşlar olarak onları besliyoruz. Liya’nın kimlik kartı var ve aşıları yapılmış. Depremden bu yana artık dışarı pek çıkmak istemiyordu. Bu durumdaki köpekler maalesef korkuyorlar. Deprem sabahı Golden kafeye geldi, gelmesinden sonra hiçbir yere gitmiyor.

Diyarbakır’da Köpeğe Işkence5

Liya ısırmayı bilmiyor, birisi üzerine iki adım hızlı gittiğinde direkt itaat ediyor. Bir canlının bu kadar şiddet görmesine gerek yok. Vücudunda 9 tane dikiş var ve eti açılmış. Hayvanın dili yok, köpeğe niye vuruyor? Onun canı yok mu? Bu kadar insafsızlık olur mu? Çünkü köpek acı hissetse de söyleyemez? Ama dilsiz bir hayvana vurmak insanlık değil. Bunu yapanın insanlığından şüphe etmek gerekiyor” diye konuştular.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN