Diyarbakır’da uzun bir aradan sonra görülen boğmaca salgını, Diyarbakır'da 3 bebeğin ölümüne neden oldu. Dicle Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Ali Ceylan, ölen üç çocuktan birinin tanısının kesinleştiğini, ayrıca vefat eden üç bebeğin dışında genel durumu stabil olan iki bebeğin de yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. 
Bakteriyle bulaşan ve özellikle çocuklarda görülen bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonu olan boğmacaya karşı tedbir çağrısı yapan Diyarbakır Tabip Odası, 3 hafta önce 30’u aşkın boğmaca vakasının görüldüğü bilgisini verdi.

Bebek Ölümleri Doğrulandı3


30 ÇOCUKTA TESPİT EDİLDİ”

Boğmaca hastalığından korunmanın tek yolunun aşılama olduğunu belirten Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Veysi Ülgen, ''Son derece etkili olan aşısı var. 1985 yılından beri, uygulanan etkin aşılama çalışmaları sayesinde vaka sayısında önemli azalmalar oldu. Ancak son dönemde özellikle covid sonrasında ailelerin aşı çekincesi olduğunu görüyoruz. Diyarbakır Tabip Odası olarak ailelere çocuklarını aşılaması için çağrı yapıyoruz. Gebe ve ergen çocuklara da bir doz boğmaca aşısı öneriyoruz” dedi.

Bebek Ölümleri Doğrulandı4


“SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRMELİ”

Diyarbakır Tabip Odası da bir süre önce yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nı şu ifadelerle göreve davet etmişti: “Boğmaca hastalığı aşı ile önlenebilir bir hastalıktır. Toplumsal bağışıklığı sağlamak için gebelik döneminde ve yetişkinlerde Tetanoz-Difteri-Boğmaca (TdaP) aşıların uygulanması gerekmektedir. Boğmacadan ölümlerin özellikle bebeklik döneminde görülmesi, gebelik döneminde TdaP ile rutin aşılanmanın önemini ortaya koymaktadır. TdaP aşısının temini ve gebelerde rutin aşı programına alınması için Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçmeye ve gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ