HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Kürt Edebiyatçılar Derneği, Amed Kürt Enstitüsü, Destar Dergisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Roboski Parkı’nda bir araya gelen kitle Park Orman’a yürüdü.


DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmanckî lehçelerinde, “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kutlu olsun” pankartı taşıdı.

Diyarbakır'da Kürt Dil Bayramı Yürüyüşü3


Kürt dilinin, Kürt halkının değeri olduğunu vurgulayan MED-DER Eşbaşkanı Şükran Yakut “Dil Kürtlerin varlığı ve ulusal kimliğidir. Kürt dilinin özgürlüğü, Kürt milletinin kurtuluşudur" dedi. Yakut, devamla şunları söyledi: “Halkımız başta anadilde eğitim olmak üzere hayatın her alanında iktidarlara karşı mücadelesini güçlendirecektir. Bu amaçla siyasi, kültürel, sanatsal ve ekonomik faaliyetlerimizde dilimizi kullanmaya başlayacak, birlik ve beraberliğimizi gerçekleştireceğiz."


BAKIRHAN: İMKANLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kürt siyaseti, dili ve kültürüne yönelik baskıya dikkat çekerek, “Bugün özgürce dilimizin bayramını kutlayamıyoruz. Dilimiz böyle bir baskıyla karşı karşıyadır. Bu yüzden omuzlarımıza büyük yük düşüyor. Bunların zorbalığına karşı dilimize sahip çıkmalıyız. Bundan sonra her yerde ve her zaman Kürtçe konuşup yazıp, düşüneceğiz. Kürt kültürü ve dilini yaşatacak çalışmalara daha fazla ağırlık vereceğiz.

Burada belediye eşbaşkanlarımıza da sesleniyoruz; bundan sonra Kürtçe üzerinde daha çok durmalıdırlar. Dilimiz varlığımızdır. Sokak ve caddelerde dilimizi öğreneceğiz ve halkımıza da öğreteceğiz. Bunun için bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI