Sedat IRMAK

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şubesi tarafından, Mekke'nin fethinin bin 388'inci yıldönümü dolayısıyla "Mekke'nin Fethi Programı" düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.  Mekke'nin fethi hakkında hazırlanan sinevizyon gösterimiyle devam eden programın açılış konuşmasını yapan AGD Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, geleneksel olarak düzenledikleri bu programı Türkiye genelinde yaklaşık 600 noktada yaptıklarını belirterek, yılbaşı eğlencesi adı altında dayatılan kötülüklere karşı olduklarını söyledi.

“Ötekileştiren her türlü düşünceye karşıyız”

Aynı inancı paylaşan her renkten ve her ırktan herkesi kardeş bilirken, hangi renk ve ırktan olursa olsun tüm mazlumların yanında olmayı kendilerine görev ad ettiklerini belirten Ergin, “Yeryüzündeki her insan için yaşama hakkını, inanç ve düşünce hürriyetini, aile oluşturma ve nesil koruma hakkını, mülkiyet edinme hakkını ve akıl sağlığının güvenceye alınması hakkını temel ve vazgeçilmez haklar olarak kabul ediyoruz. Biz, özgürlük, adalet ve refahı sadece bir ırkın ya da bir bölgenin hakkı olarak gören, kendinden olmayan, ötekileştiren ve tahakküm altına almaya çalışan her türlü düşünceye karşıyız" dedi.

“Yılbaşı eğlencelerine karşıyız”

Yılbaşı eğlenceleri adıyla dayatılan kötülüklere karşı tavır alınması gerektiğini öne süren Ergin, "Anadolu Gençlik Derneğimizin ilk günden beri geleneksel olarak kutladığı Mekke'nin Fethi Programı, bu yıl da 81 şubemizde 600 kadar noktada icra edilmektedir. Diğer taraftan biz, yılbaşı gecesi eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluna inanıyoruz. Siz değerli misafirlerimizin bu gece burada bizimle bulunuyor oluşu bir kimliğin en güzel şekilde ortaya koyulmasıdır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Ses sanatçısı Yusuf Didar'ın ilahi ve ezgileriyle devam eden programın sonunda, AGD'nin "Liseli Gençler Efendimizin İzinde" sloganıyla gerçekleştirdiği Siyer-i Nebi Yarışması'nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle program son buldu.