ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve belediyelerin sorumluluğunda olan Diyarbakır merkezdeki demir yolu ağı, "ölüm yolu"na döndü.

Di̇yarbakir’da Ölüm Yolu5

Yakın zamanda rayların üzerinden karşıdan karşıya geçmek isteyen Emrah Gök ve Cemal Zaman adlı yurttaşların da yaşamını yitirmesiyle birlikte daha çok gündeme gelen demiryolu sorunu, çevrede oturan vatandaşlar tarafından biran önce çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Di̇yarbakir’da Ölüm Yolu2

ÜST GEÇİDİN YANINA PARKELİ YOL YAPILDI

İki ölüm olayının yaşandığı yeri, Güneydoğu Ekspres olarak mercek altına aldık. Söz konusu yerde, demiryolu üzerine yapılan üst geçide rağmen, yüz adımda bir demir bariyerler profesyonelce kesilmiş, parke taşları kullanılmış ve etrafına da peyzaj düzenlemesi yapılan yollar vatandaşların kullanımına açılmış.

Di̇yarbakir’da Ölüm Yolu6

GAZETEMİZE KONUŞTULAR

Hiçbir şekilde üst geçidi kullanmayan çevredeki vatandaşlar ve Fabrika Mahallesi Muhtarı Mehmet Ercan Eringin, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuştular. Üst geçidi kullanmakta zorlandıklarını belirten vatandaşlar, "Üst geçitten yukarıya çıkarken yüz basamak, inerken de yüz basamağa basıyoruz.

Di̇yarbakir’da Ölüm Yolu4

Yaşlılar için çıkıp inmek çok yorucu. Ayrıca kışın kar yağdığında buzlanma oluyor, ayaklarımız kayıyor, bu yüzden kullanmaya korkuyoruz. Çocuklarımızı buradan okula götürüp getiriyoruz. Engellilerimiz var zaten onlar için kullanılabilecek bir geçit değil. Farklı formüller bulsunlar. Mecburuz bu ölüm yollarını kullanmaya. Yerel seçimlerde yaklaşıyor, bu sorun kentin sorunudur. Sorunlarımız çözülmeyecekse sandığa gitmeyeceğiz ve oyumuzu da kullanmayacağız" dediler.

“CİMER’E YAZDIK, VALİYE DE SORUNU AKTARDIK”

Fabrika Mahallesi Muhtarı Mehmet Ercan Eringin ise, şunları söyledi: "Kışın zaten üst geçit hiç bir şekilde kullanılamaz. Çocuklar, yaşlı ve engellilere üst geçit kullanamıyor. Belli noktalarda açılan kaçak geçişler maalesef ki tehlikeye rağmen kullanılıyor. Biz defalarca bu soruna dair CİMER'e dilekçeler yazdık. Hatta katıldığımız toplantılarda Vali Beye sözlü olarak da bu sorunu ilettik. Maalesef ki bir türlü çözülmüyor. Batıkent’ten tutun da Seyrantepe, Sanayi Mahallesi ve Üçkuyular'a kadar vatandaşların yaşamı tehlikede. Bizim talebimiz nettir.

Di̇yarbakir’da Ölüm Yolu3

Biran önce insanların daha rahat geçmesi için yaya alt geçitlerinin yapılması. Uzun mesafeli olmayan ve engellilerin de kullanabileceği alt geçitler yapılsın. Yarın öbür gün tramvay yapılacak o zaman ne olacak? Biz halen bu sorunları tartışacak mıyız."

Muhabir: Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN