ÖZEL HABER - Fuat BULUT
Diyarbakır’ın kuzey kesiminde yer alan kırsal Hani İlçesi, kent merkezi ile arasında bulunan 67 kilometrelik yol nedeniyle yıllardır güvenli seyahat edemiyor. 
Virajlı yollar nedeniyle yer yer görüş mesafesinin sıfıra indiği Diyarbakır-Hani karayolunda sürücüler ve vatandaşlar, zor anlar yaşıyor. Son 10 yılda bu karayolunda meydana gelen trafik kazasında, kayıtlara göre 24 kişi hayatını kaybetti, 61 kişi de yaralandı.

Diyarbakır’da ‘Ölüm Yolu’na Neşter Rafa Kalktı3
1989’DA PROJE HAZIRLANDI ANCAK…

Hanililerin korkulu rüyası haline gelen bu yol, 1989’da dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun talimatıyla proje hazırlandı ancak aradan geçen 35 yılda tamamlanmadı. İkinci çözüm girişimi 2020’de eski Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale tarafından yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı nezdinde bir yıl diplomasi trafiği yürüten Lale’nin girişimi sonuç verdi ve Diyarbakır’daki 9. Karayolları Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın talimatıyla her yıl ölümlü trafik kazalarının yaşandığı Hani Karayolu’nda çalışma başlattı.

Projeye göre 67 km’lik yol 55 km’ye inecek, virajlar tıraşlanacak ve yol 10 metre genişleyecekti. Diyarbakır-Hani karayolunda önce şantiyeler kuruldu, ardından bazı yerlerde çalışmalar yürütüldü. Faaliyetler önce arazi sahipleri ile yaşanan hak sahipliği krizi, daha sonra da ödenek yokluğu nedeniyle proje durduruldu.

Muhabir: Fuat BULUT