Diyarbakır PİDM önünde bugün açıklama yapan Haber-Sen Diyarbakır Şubesi, 9 günlük bayram tatilinde PTT emekçilerinin çalıştırılmasına karşı hukuki süreç başlatacaklarını belirtti.

Haber-Sen Diyarbakır Şubesi adına yapılan “PTT emekçileri bayramda çalışmak istemiyor, angarya suçtur” başlıklı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hükümet, Bayram Tatilini 9 güne çıkardı. Ancak bu tatilde, PTT emekçileri evlerinde dinlenemeyecek, memleketlerine gidemeyecek, bayram yapamayacak. Çünkü PTT emekçileri, bu bayramda da tüm bayramlarda olduğu gibi çalışacak, onlarca kiloluk posta çantalarıyla yollara dökülecek. Çünkü bu ülkenin postacıları, dini ve resmi bayram tatillerinde yasalara aykırı olarak çalıştırılıyor. PTT Genel Müdürlüğü her zaman olduğu gibi iş yoğunluğunu gerekçe göstererek PTT emekçilerinin resmi tatil haklarını gasp etmektedir. Yıllardır artan iş ve işlem hacmine karşın kuruma yeterli personel almayan, PTT Genel Müdürlüğü iş yoğunluğunun çözümünü çalışanlarını bayram tatilinde işe getirerek bulmaktadır. Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkındaki 2429 sayılı yasanın 2. maddesine göre Kurban Bayramı arife günü saat 13.00’de başlar ve 4,5 gündür. Bayram tatilleri yasal bir hak iken, PTT Genel Müdürlüğünün 2429 sayılı yasaya aykırı bir biçimde 12.06.2023 tarihinde yayınladığı genelge ile iş yoğunluğunu gerekçe gösterip PTT emekçilerinin bayram günü de çalıştırılacağını tebliğ etmesi, emekçinin resmi tatil hakkının gasp edilmesi anlamına gelmektedir. Yıllardır iş yoğunluğu ve personel eksikliği nedeniyle PTT emekçilerinin kuralsız ve keyfi çalıştırma uygulamaları nedeniyle mağdur olmaktadır.”

Söz konusu uygulamanın keyfi olduğuna vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti:  “Bu keyfi uygulamalar Diyarbakır PTT Başmüdürlüğü’nde de karşılık bulmaktadır.  Personel eksikliğinin ve dolayısıyla iş yoğunluğunun had safhada olduğu Diyarbakır’da bu yetmezmiş gibi; iktidara yakınlığıyla bilinen sendikanın üyeleri bulundukları merkezlerde çalıştırılmayarak Başmüdürlük ve PİDM’e geçici görevle veriliyorlar. Bu görevlendirmeler merkezlerde var olan iş yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır. Bu durumda hem PTT’lerde işlem yapan Halk mağdur edilmiş hem de buralarda oluşan boşluğu doldurmak için görevlendirilen personele harcırah ödeyerek kurum zarara uğratılmıştır.”

Bayramda çalıştırılmaya karşı hukuki mücadelede bulunacaklarını belirten PTT çalışanları açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “PTT Genel Müdürlüğünün hak ve hukuk tanımaz bu uygulamalarına derhal son verilmesini, yasalara rağmen Kurban Bayramında çalışanların zorla işe getirilmesinin karşısında olup emekçilerin haklı talepleri için alanlarda olacak ve hukuki girişimlerde bulunacağız.” (HABER MERKEZİ)