HABER - Veli BALTACI / Fatma TEMEL

Bağlar Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelen Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenleri, DEM Parti ve DBP’li yöneticiler, “Zamanın durduğu ve acının ağırlaştığı yer Roboski”, “Unutmayacağız, unutturmayacağız” yazılı pankartlar taşıdı. Platform adına açıklamayı Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Elif Turan okudu. Katliamın ardından geçen 12 yıla rağmen kimsenin tutuklanmadığını ifade eden Turan, “28 Aralık 2011'de geçimlerini sağlamak için ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar.

Diyarbakır’da ‘Roboski Katliamı’ Kınandı2

Bunlardan 19'u çocuk, 34 vatandaşımız aynı ülkenin savaş uçakları tarafından öldürüldü. Öldürülenlerin uzuvları parçalandı, vücutlarının her yeri etrafa saçıldı! Akrabaları ve aileleri, çocuklarının çocuklarını battaniyelerle toplayıp, at ve eşek sırtında kilometrelerce sürükledi. Aradan 12 yıl geçmesine rağmen kimse tutuklanmadı, mahkemeye çıkarılmadı. Tüm anketler dolduruldu ve iptal edildi. Yani açılan soruşturmalar devam etmedi. Ne toplu katliam, ne parçalanan cesetler, ne aileleri, ne acı çeken toplum, hiçbiri tarafından sorgulanmadı, hiç kimse soruşturma konusu olmadı! Bu katliamın yaşandığı andan itibaren cezasızlık politikasının kullanıldığı ortaya çıktı. Medya 24 saat boyunca bu katliamı görmezden gelerek iktidarın talebini bu şekilde yerine getirmiş oldu” dedi. 


“KATLİAM GÖRMEZDEN GELİNDİ”

Katillerin sorup soruşturulması için ses çıkaranların cezalandırıldığını söyleyen Turan, şöyle devam etti: 
“Roboski katliamı örtbas ediliyor. Bunu her zaman yapan bu medya, hızlı bir refleksle karşılık verecek gibi görünüyor! Bu sadece katliamları öğrenmekle ilgili değil; Kürt katliamlarını konuşmak, faşistlerin yeni saldırı ve katliamlarına zemin hazırlamaktır. Suçluları savunmak Roboski Katliamı’nı sahiplenmektir. Bu suçların gelecekte tekrarlanması için cezasızlık politikalarına devam edilmelidir. Kimse cezalandırılmadı, insanlığa karşı işledikleri suçlardan hiçbir zaman endişe duymadılar. Roboski Katliamı’nı örtbas eden medya, bölgemizde yaşanan tüm kötü şeyleri görmezden geldi.” 

Diyarbakır’da ‘Roboski Katliamı’ Kınandı3


“FAİLLER ORTAYA ÇIKARILMALI”

Roboski Katliamı’nın sorumluları bulunana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen Turan, şunları kaydetti: 
“İnsanlığa karşı suçlar hiçbir zaman araştırılmıyor. Roboski Katliamı’nın sorumlularının ortaya çıkması, netleşmesi, katliamın tüm yönleriyle aydınlatılması için mücadelemiz devam edecek. Katiller ve bu katliama karar verenler, katilleri koruyanlar, bu katliamı gizlemeye çalışanlar mutlaka ortaya çıkacak ve ortaya çıkacaktır. Hukukun siyasi iktidarın aracı haline geldiği bu durumda Roboski katliamının çözülmeyeceği çok açıktır. Roboski'nin hesabının sorgulanmadığı her gün, yeni ve hesaplanamaz katliamlara zemin hazırlayacaktır. İş bize düşüyor; onları tek tek değerlendirelim, mücadelelerini artıralım ve Roboski'yi unutmayalım.”

Editör: Veli BALTACI