Diyarbakır’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Sobacılar Çarşısı'nda esnaf, kış hazırlıklarına başladı.
Kış mevsiminde ısınmak için tercih edilen sobaların kovalı, fırınlı, tuğlalı çeşitleri ve banyo kazanları hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte sobacılarda yerini aldı.
Merkez Sur ilçesindeki Sobacılar Çarşısı'nda yaklaşık 52 yıldır baba mesleği olan soba ve kova imalatı yapan 62 yaşındaki Ramazan Munga, oğlu ile birlikte soba yapımına başladıklarını söyledi.
100 yıllık baba mesleğini devraldığının ve soba imalatına başladıklarını belirten Munga, “Babam Diyarbakır’da 100 yılın üzerinde; gayrimüslimlerden sonra Müslümanların içinde bu mesleğe başlayan ilk insandı. Babadan devam ediyoruz şimdi. Şu anda 62 yaşındayım 52 yıldır sobacılık mesleğinin içindeyim. Benimle birlikte oğlum da var onunla beraber devam ettiriyoruz” dedi.
Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte işlerinin açıldığını, soba ve soba kovası imalatına başladıklarını söyleyen Munga, “Şu anda kış gelmek üzere, 6-7 ay önce iş yoktu oturuyorduk. Şimdi kış gelmek üzere sobayı az da olsa isteyen var ama bizim imalatımız soba kovası üzerine” diye konuştu.