ÖZEL HABER - İbrahim İnanç YILDIZ - Fatma TEMEL

Diyarbakır’da Mordem Sanat, Solo Fest4’ün açılışını gerçekleştirdi. Tarihi Deva Hamamı’nda düzenlenen açılışta kentte kaybolmakta olan nesnelerin hikayeleri tek kişilik anlattı geleneği ile anlatıldı.

Diyarbakır’da Mordem Sanat tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Solu Festivali’nin 4’üncüsünün açılışı gerçekleştirildi. Festivalin açılışı, tarihi Deva Hamamı’nda Yerel Harika Dolabı etkinliği ile başladı. Bu etkinlikte Diyarbakır ve özellikle Sur’da kaybolmakta olan kültürel mirasa dair nesneler gösterildi ve tek kişilik anlatı geleneği ile hikâyeleri anlatıldı.Bu etkinliğin ardından açılış kokteyli yapıldı. Etkinliğe yazar ve sanatçıların yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açılış konuşması yapan Mordem Sanat Koordinatörlerinden Barış Işık, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, diğer etkinliklere katılım çağrısı yaptı.

Kültür için Alan’ın destek verdiği festival, 5 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecek. Bu sene 'Solo Fest4: Rengini Kap Gel' temasıyla düzenlenecek festivale İran’ın Urmiye, Bokan, Tahran, Hollanda’nın Amsterdam ve Türkiye'nin İzmir, İstanbul, Şırnak, Diyarbakır, Mardin şehrinin olduğu dört bir yanından 43 sanatçı katılacak. Festivalde çağdaş dans, geleneksel anlatı türleri, performans sanatları, monodramlar ve çağdaş ritüel gösterimleri yer alacakken ayrıca panel, atölye ve oyunlardan oluşan 15 etkinlik gerçekleştirilecek.

solofest

Festivalin bilet geliri depremzede çocuklar için kullanılacak

Festival ile deprem bölgelerindeki çocukların sanata erişiminin artırılması hedeflenirken, festivalin bilet gelirleri deprem bölgesindeki çocuklara atölye çalışmaları ve oyun gösterimleri düzenlemek için kullanacak. Bu kapsamda etkinliklere katılamayacak ama destek olmak isteyenlerin askıda bilet uygulaması için Mordem Sanat ile iletişime geçilmesi isteniyor.