ÖZEL HABER - Fatma TEMEL

Diyarbakır'da günlük yaklaşık 4 ton tüketilen ve coğrafi işaret tescil belgesi aldıktan sonra tüketiminin arttığı kuzu ciğerinin kilosu 420 TL'ye yükseldi. Kilosu 390 TL olan eti geçen ciğerin 1 porsiyonu ise restoranlarda 170 ile 220 TL'ye satılmaya başlandı.
Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesiminin düşük olduğundan kaynaklı ciğer bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyleyen esnaflar, yetkililere çağrıda bulundu. 

Diyarbakır’da talep çok ciğer yok2

‘YETKİLİLER KARABORSACILARA EL ATSIN’

Suriçi’nde ciğerin karaborsaya düştüğünü söyleyen bir esnaf, “Kuzu ciğerinin kilosu artmış. Bu da vatandaşa yansıyor. Yetkililerin, toptan gelen ürünleri alan ara buluculara el atmaları, caydırıcı bir ceza vermeleri lazım. Bir kilo kuzu ciğeri 420 lira şuan. Sürekli artıyor. Adamlar depolama yapıyor, kara borsa yapıyor. Piyasaya sürmüyorlar, şirketlerden ucuza alıyorlar sonradan depoda tutup ‘ciğer yok’ diyorlar. Ondan sonra yükseltiyorlar. Bu da ciğerin porsiyonuna yansıyor ister istemez. Şuan 220 liradır bir porsiyon ciğer. Ve yılbaşından sonra daha da artacak fiyatlar. Asgari ücret arttıktan sonra, personel maaşları zamlandığı için porsiyon fiyatı da artacak. Yetkililerden talebimiz şu; ciğeri ucuza alıp depolayan sonra pahalıya satan karaborsacılara bir el atamasını istiyoruz. Denetim olmadan, faturasız işlem yapan, seyyar satıcılara kadar herkesi denetlemesini istiyoruz. Artık günlük tonlarca tüketilmiyor ciğer. Çok pahalı. 4 kişi birer porsiyon ciğer yese ortalama bin lira hesap veriyor” dedi.

Diyarbakır’da talep çok ciğer yok4

‘İŞLERİMİZ ŞU AN ÇOK DÜŞÜK’

Hayvan kesimlerinin az olmasından kaynaklı ciğere ulaşmadıklarını söyleyen Şeref isimli esnaf, “Kuzu ciğerin yükselmesi porsiyona etki ediyor. Kesim az. İnsanların alım gücü düşük ve ondan dolayı et satılmıyor. Et satılmadığı için de ciğer bulunmuyor. Haliyle ciğerin fiyatına yansıyor. Şuan işler çok düşük. Bizde ciğerin porsiyonu 180 lira ama değişiyor, 220 liraya kadar yükseliyor. Çok ciğerci açıldı Diyarbakır’da. Talep çok ama ciğer yok” dedi. 

Diyarbakır’da talep çok ciğer yok3
‘YILBAŞINDAN SONRA FİYATLAR ARTACAK’

Yılbaşından sonra fiyatların daha da artacağını söyleyen Onur Erdin isimli esnaf sözlerine şöyle devam etti; “Büyük baş, küçükbaş hayvanların fiyatı arttı. Ve alım gücü düşük olduğu için kesim olmuyor ve buna bağlı olarak ciğer fiyatları yükseliyor. Yılbaşından sonra fiyatlar daha da artacak. Şuan kuzu ciğerin kilosu 420-450 arası, kuyruk yağı 300 lira. Yılbaşından sonra bu fiyatlar artacak. Şuan kesimler az olduğu için ciğer bulmak zor, bundan birkaç hafta önce ciğer bittiği için erken kapatıyorduk. Şuan günlük 4 ton ciğer tüketilmiyor. Yani artık eskisi gibi değil.”

Editör: Fatma TEMEL