ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

33 medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, cami, kilise, hamamlar, hanlar, Surlar ve Hevsel Bahçeleriyle adeta tarih kokuyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir kent olan Diyarbakır aynı zamanda, Mezopotamya’nın en bereketli coğrafyasıdır.

Bütün bu özelliklerinden dolayı son yıllarda turizm de patlama yaşayan Diyarbakır'da  Ramazan Bayramı'nda başlayan turizm sezonu tüm hızıyla da devam ediyor.
Bu yıl turizm sezonuna iyi başladıklarını belirten Diyarbakır Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Edip Paçal, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın iyi bir turizm altyapısına sahip olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da Turizm Patlaması2


“ARADIKLARI HER ŞEY VAR”

Kente gelen misafirlerin aradıkları her şeyi bulabileceğini belirten Paçal, "Diyarbakır iyi bir turizm alt yapısına sahiptir. Hem kültürel değerler olarak, hem de gastronomi olarak. Gelen misafirler burada aradıkları her şeyi bulabiliyorlar. UNESCO kültür mirası eserlerimizden tutun da Diyarbakır'ın tescilli yiyecek ve içeceklerine kadar" dedi.


OTELLER DOLU

Kentteki otellerin kalitesinin bölgedeki en iyi otel kalitesine sahip olduğuna da dikkat çeken Paçal, "Bu nedenle güzel bir altyapımız var. Gelen misafirlerimizi güzel bir şekilde burada ağırlıyoruz. Ramazan Bayramı'nda başladı ve halen tam gaz devam ediyor. Tam olarak şuan rakam olarak elimizde bir veri yok, ama otellerimizin doluluk oranına bakarsak Haziran'ın 12-15'ine kadar Diyarbakır'da boş oda yok" diye konuştu.

Diyarbakır'da Turizm Patlaması3


İŞTE DİYARBAKIR’DA GEZİLEBİLECEK YERLER

10 bin yıllık geçmişi olan tarihi kentte gezilecek yerler neresi? İşte o mekanlar
Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü)
Ulu Camii
Hasan Paşa Hanı
Sülüklü Han (Kazancılar Hanı)
Malabadi Köprüsü
Hevsel Bahçeleri
Diyarbakır Surları
Meryem Ana Süryani Kilisesi
Zerzevan Kalesi
Eğil Peygamberler Makamı

Muhabir: Güneş OCAĞA