Diyarbakır merkezli başlatılan soruşturma kapsamında 21 ilde gözaltına alına 128 kişinin mahkeme işlemleri sürüyor. Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklananların sayısı 24'e yükselirken, 18 kişi de serbest bırakıldı.

Açık tanık Ümit Akbıyık'ın ifadeleri doğrultusunda başlatılan soruşturmada, Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen gazeteciler Mehmetşah Oruç, Beritan Canözer, Abdurrahman Gök ve Remzi Akkaya'nın 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklanmasının ardından, 8 kişi daha savcılık ifadelerinin ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

İKİ AVUKATA TUTUKLAMA TALEBİ

Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen Devrim Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklandı.

Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün, Abdulbahri Maviay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan ve Cesur Yılmaz'ın da aynı suçlamayla tutuklanmasının ardından tutuklu sayısı 24'e yükseldi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre avukatlar Eylül Özgültekin, Gurbet Özbey Öner, Jiyan Sametoğlu ve Mustafa Şenci ise adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı. Avukatlar Özüm Vurgun ve Serhat Hezer tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilirken, avukat Bünyamin Şeker, Berdan Acun ve Halise Dakalı serbest bırakıldı.

SERBEST BIRAKILAN İSİM

Sanatçılar Elvan Koçer ve Şahperi Alphan Bayhan'ın serbest bırakılmasının ardından adli kontrol tedbiriyle mahkemeye sevk edilen Ramazan Kaval, Talip Turan, 78'liler Derneği yöneticisi Abdulgani Alkan, Avaşin Yanar, Tarık Adanır, Talip Turan, Müslüm Şahinsoy, Süleyman Avcı, Havva Canaoğlu, Zeynep Demir ve Seyit Üzbaş da yurtdışı adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadir Esen, Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, Devrim Demir, Hamdusena Özbey, Mehmet Yalçın, Hüsamettin Kılıç da serbest bırakılanlar arasında.

(Haber Merkezi)