Hülya ASLAN - ÖZEL HABER
Bu kurumlardan biri de Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi Şehitlik Semti faaliyet gösteren Et ve Süt Kurumu. Saat 09:30’da satış işlemi başlamasına rağmen dar gelirli vatandaşlar, yoğun talep karşısında sabah saat 05.00’te sıraya giriyor. Et ve Süt Kurumu görevlileri, olası bir izdihamın önüne geçmek için saat 07.30’da sıra fişi dağıtıyor. 
Ürünleri önceden paketlediklerini söyleyen Et ve Süt Kurumu yetkilileri, "Yoğunluktan dolayı bizler kıymayı veya kuşbaşı eti önceden paketlemek durumda kalıyoruz, yoksa yetiştirmek mümkün değil. Ayrıca kıyma, kuşbaşı ve kavurma gibi ürünleri müşterilerimize sınırlı sayıda verebiliyoruz. Örneğin kimi gelip 5 paket kavurma almak isteyebiliyor ama biz iki paket alma hakkı olduğunu söylüyoruz. Böylece herkese eşit bir şekilde dağıtım sağlamaya çalışıyoruz" dediler.
ucuz_et2
‘KEYFİMİZDEN DEĞİL, İMKANSIZLIKTAN…’
20 yıldan beri Et ve Süt Kurumu’ndan alışveriş yaptığını belirten Ayşe Şimşek(49) adlı vatandaş, "Kimi zaman sabah 5'te gelmek zorunda kalıyoruz. Çünkü insanlar uygun fiyata temiz bir et almak için Bağlar’dan buraya kadar gelebiliyor. Ben de Bağlar’da oturuyorum ve ayda iki defa gelebiliyorum.  Herkes gücü yettiği kadarıyla et alabiliyor. Sabahın erken saatlerinde kalkıp buraya kadar geliyorum. Yani keyfimizden buralara kadar gelmiyoruz, ihtiyacımız olduğu için geliyoruz. Gücümüz yetse evin yakınında etimizi alır, yemeğimizi pişiririz" dedi.
ucuz_et3
‘BURASI HEM UCUZ HEM DE HİJYENİK’
Et ve Süt Kurumu’na gelen kişilerin ekonomik anlamda belirli düzeydeki kişilerden oluştuğunu söyleyen Uğur Görgöz (47) adlı vatandaş ise şunları söyledi: 
“Buraya gelen ürünler hem ekonomik hem de hijyenik. Dışarıda satılan etlere artık pek güvenmiyoruz. Bizim için hijyen ne kadar önemliyse uygun fiyatlı olması da o kadar önemli. Burası dar gelirlilerin yeri ve kasapla aralarında 100/ 150 TL’lik bir fark söz konusu. Durumu iyi olan gelip buraya kadar sıraya girmez ve o zahmeti çekmez. Kimi sıraya girerken utanıyor veya çekiniyor ama yapacak bir şey yok. Ekonomik anlamda hepimiz zorluk çekiyoruz ve halimiz ortada. Kısacası bugün gelip buradan et alabiliyorsam şanslıyım diyorum."