Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER 

Diyarbakır'ın Merkez Bağlar İlçesi'ndeki Bağcılar Mahallesi’nde bulunan bir lokantanın karşısındaki çöplerin içinde yıllardır yaşayan 75 yaşındaki Emine Cengiz, çöplerin bırakıldığı konteynerlerin içinden çıkardığı atıkları satarak geçimini sağlıyor.

55 YIL BUĞDAY PAZARINDA TAHIL ELEKLEDİ

55 yıl boyunca Diyarbakır'daki Buğday Pazarı'nda tahıl ürünlerini eleklediğini belirten Cengiz, "Bir dönemde kentte bulunan öğrenci yurdunda bulaşık yıkadım. Ama kimse sigortamı yapmadı. Bu yüzden emekli de olamadım. Artık 75 yaşındayım bir yerde çalışamam. Ben de her gün gelip bu çöplerin önünde oturuyorum" dedi.

Di̇yarbakir’da Yürek Burkan Dram! Bayram Gelmi̇ş Neyi̇me…

"ÇÖPLERDE NELER GÖRMÜYORUM Kİ"

Çöplerde çok şeyler gördüğünü dile getiren Cengiz, "Çöplerin içinde neler çıkmıyor ki. Geçenlerde bir Kur'an gördüm alıp eve götürdüm. Çöpte kuru ekmek, naylon, demir, karton ve benzeri atıkları toplayıp burada bir kenara bırakıyorum, ardından arabalarıyla buraya gelen diğer atık toplayıcılarına satıyorum. Bazen de buradan geçen vatandaşlar elime bir kaç kuruş para bırakıyor" diye konuştu.

4 YIL ÖNCE BELEDİYE ARACI ÇARPTI 

4 yıl önce belediye aracının çarpması sonucu sol ayağını yeteri kadar kullanmayan Cengiz, ilerleyen yaşının verdiği zorluklar nedeniyle de hem yürümekte güçlük çekiyor, hem de kulakları çok iyi duymuyor.

ACILAR VE FAKİRLİK ONU ÇÖPLERİN ÜZERİNE İTTİ 

Bir oğlunun öldürüldüğünü, bir oğlunun da cezaevinde olduğunu söyleyen Cengiz, "Öldürülen oğlumun bir çocuğu var. Cezaevinde olan oğlumun da bir çocuğu var. Ben, gelinim ve torunumla birlikte yaşıyorum. Hayat çok zor. Evlatlarımdan yana yüreğim çok acıyor. Bu yaşımda elimden ne iş gelse onu yapıyorum. Beni acılarım ve fakirlik çöplerin üzerine itti. Bayram gelmiş, benim neyime" dedi.

Muhabir: Güneş Ocağa