ÖZEL HABER / Güneş OCAĞA

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi'nin Huzurevleri Semti'nde faaliyette bulunan 150 hurdacı dükkanı, Kayapınar Belediyesi tarafından mühürlendi. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e ulaşan hurdacılar, araçların dükkan önlerinde beklediğini, yükleme, indirme yapamadıklarını ve sorunlarının biran önce çözülmesi için yetkililere çağrı yaptı. 

Diyarbakır'daki 150 Hurdacı Dükkanı Mühürlendi!2


"EKMEĞİMİZ, AŞIMIZDAN OLDUK"

Hurdacılar adına açıklama yapan Mehmet Emin Bilek, Kayapınar Belediyesi'nin kent merkezinde hurdacıların istenmediğini gerekçe göstererek, ekmek teknelerini kapattığını söyledi. Bilek, "Vergi Dairesi ve Esnaf Sanatkarlar Odası'na tabiyiz. Şehir merkezinde hurdacıların yer almasını istemiyorlar.

Gelen belediyeden gelen ekip öyle söyledi. Madem şehir merkezinde istenmiyoruz, o zaman bize bir yer versinler. İşyerlerimiz mühürlendi. Bütün esnaf şuan buradayız. Mal indirip, yükleyemiyoruz. Büyük bir mağduriyet yaşıyoruz. İki üç gün daha bu mühürleme devam ederse ekmeğimizden ve aşımızdan olacağız” dedi.

Diyarbakır'daki 150 Hurdacı Dükkanı Mühürlendi!3

DİYARBAKIR'IN ATIK HURDALARINI ONLAR TOPLUYOR 

Diyarbakır'da mevcut olan fabrikaların atık hurdalarını aldıklarını belirten Bilek, şunları söyledi: 
"Her bir hurda dükkanında 7-8 personel SGK'lı olarak çalışıyor. Topladığımız hurdaları getirip iş yerlerimizde ayrıştırıyoruz. Sadece metal kısmında 15-20 tane değerli kalem var. Bunlardan biri bakır ve alüminyumdur. Ayırdığımız hurdaları iş makineleriyle araçlara yüklemesini yapıyoruz. Diyarbakır bölgesinde eritme tesisi olmadığı için, en yakın ilimiz olan İskenderun'a gönderiyoruz. Orada da eritme işlemi yapıldıktan sonra, çatı sacı, inşaat demiri, endüstriyel mutfakta kullanılmak üzere aletlere dönüştürülüyor."

Diyarbakır'daki 150 Hurdacı Dükkanı Mühürlendi!4


YENİ YER TALEBİNDE BULUNDULAR

Geçen yıl 6 Şubat Maraş merkezli meydana gelen depremler sonrası Diyarbakır'daki enkazları da hurdacı firmalarının kaldırdığını dile getiren Bilek, "Ülkemize bu kadar katkı da bulunduk. Oradan çıkardığımız demirlerin ayrıştırmasını yaptık. Şuan bütün araçlar işyerlerimizin önünde bekliyor. Çok mağduruz, iş yapamaz durumdayız. 150 esnaf var. Her bir esnaf 5 aileden oluşuyor. Yani 2-3 bin kişi mağdur. Bunun yanında bir de hafriyatçısı, kamyoncusu, elamanı, lokantacısı, yani herkes mağdur. Hurdacılar Türkiye'nin ekonomisine yüzde 5 katkıda bulunuyor.

Şuan Diyarbakır'daki hurdacıların işleri tamamen durdurulmuş durumda. Buradan yetkililere sesleniyoruz, maden şehir merkezinde istenmiyoruz, o zaman bize şehir dışında bir yer ayırsınlar. İşlerimizi oradan yürütelim" çağrısında bulundu.

Muhabir: Güneş OCAĞA