Fatma Temel – Veli Baltacı/Özel

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, 65 yaş üstü yurttaşların toplu taşımayı ücretsiz kullandığı günlerin yalnızca ayın 1’i ile 4’ü arasında olacak şekilde sınırlandırıldığını açıkladı.

Akaryakıta üst üste gelen zamların ardından 65 yaş üstü yurttaşların toplu taşımayı ücretsiz kullanması tartışmalara yol açmış, Özel Halk Otobüsleri Birliği de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla 15 Ekim'de bu uygulamayı sonlandırdığını açıklamıştı. Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Ercan Soydaş yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde tüm özel halk otobüslerinin sadece ayın 1’i ile 4’ü arası ücretsiz yolcu taşıyacağını ifade etti. Soydaş, "Türkiye genelindeki tüm özel otobüsleri yalnızca ayın 1’i ile 4’ü arası ücretsiz yolcu taşıyacak. Geriye kalan 26 gün taşımayacak" şeklinde konuştu.

Uygulamadan şehit aileleri, gazi aileleri, emniyet mensupları ve basın mensupları bu uygulamadan muaf tutuldu.

AKBİL10VATANDAŞ TEPKİLİ

Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak alınan bu kararı, Diyarbakır’da yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlara sorduk. Emeklinin ezildiğini ifade eden bir vatandaş, “Yazıktır, günahtır. 65 üstü olan bir insan 7 bin TL ile nasıl geçinebilsin? Bir de belediye ücreti araba parasıdır. Yani bu yaşlı insanları çöpe atmak istiyorlar“ diye konuştu.

Kısıtlama kararının ayda 4 günle sınırlandırılması yerine günde bir kez kullanım hakkı getirilmesini isteyen Aydın Alakuş adlı vatandaş ise, “Ben de emekliyim. Ücretli olsun. Emekli günde bir sefer evden çıksın gitsin yeterdir. Sabah çıkıp da akşama kadar durak değiştirmelerinin bir anlamı yoktur. Yer yoktur insan otursun. Ben de emekliyim. Uygulama etkilemez ama emeklilerin maaşı yeterli değil. Bence bir emekli maaşının en az bir asgari ücret olması lazım. Bir emekli çocuğu okusa evi de kira olsa nasıl yapacak” dedi.

AKBİL3

‘EMEKLİYE HAKSIZLIKTIR’

Alınan bu kararın emekliyi maddi olarak yıpratacağını söyleyen başka bir vatandaş ise, “Öyle olsa haksızlık olur. Ücretli olması iyi değil. Durumumuz iyi değil. Biz bu şekilde yapamayız. Emekli maaşı ile idare edebiliyorum sadece ve bu ücretli olunca da elimizde bir şey kalmaz” dedi. 

Emeklinin haksızlığa uğradığını söyleyen Mehmet isimli vatandaş da şunları söyledi: “Emekli bitmiş, hayatlarını bitirmişler. Zabıtadan, ondan bundan almıyorlar ama emekçiden alıyorlar. 7 bin 500 TL ile bu ülkede yaşamak mümkün mü?  Nasıl çocuğunu geçindirecek ya bu nasıl kiracısına kirasını ödeyecek? Hastasına bakamıyor, çocuğuna, torununa bayramda bir şey alamıyorlar. Milletvekilleri ayda 40-50 bin TL kazanıyorlar. Gelsin onlar bir ay emekliler gibi geçinsin. Sadece bir ay, hani hak, hukuk, adalet? Kurumlara ben emekliyim, bir iş bulun, geçinemiyorum, iş verin dedim yok. Sen emeklisin diyorlar ama geçinemiyorum.”