ÖZEL HABER - Beritan KAYA

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin etkilediği 11 kentten biri de Diyarbakır oldu. 411 kişinin hayatını kaybettiği depremde, 8 bin yapıda ağır ve orta hasar tespit edildi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında bin 200 yapı yıkıldı. 31 Mart seçimleri nedeniyle duran yıkım çalışmaları önümüzdeki günlerde hızlanarak devam edecek.


FUHUŞ YAPILIYOR, UYUŞTURUCU KULLANLIYOR

Depremin etkilediği bölgelerden biri de merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi. Ağır hasar gören yapıların birçoğu boşaltılırken, yıkımların gecikmesi, söz konusu yapıları birer suç malikanesine çevirdi. Bu binalardan biri de Huzurevleri Mahallesi 23’ncü Sokak’taki Türk TELEKOM ana bina karşısındaki 6 katlı bina. Hanelerin boşaltılmasından sonra hırsızlar, demir kapı, kablo, su saatleri ve borusu ne varsa çalmış durumda.

Di̇yarbakir’daki̇ Bu Bi̇na Mahalleli̇ni̇n Kabusu Oldu3

Geceleri çok tenha olan bu bina, zamanla uyuşturucu ve madde bağımlıların mekanı haline geldi. Yaşanılanlara isyan eden bir mahalleli, “Ağır hasarlı bina, depremin ilk gününden beri boşaltıldı. Ve o günden beri uyuşturucu deseniz, fuhuş yapanları mı deseniz, tinerci mi deseniz her türlü pisliği içinde barındırıyor. Binanın girişindeki su borusunu patlatmışlar. İki gündür belediye ve DİSKİ yetkilerine haber verdiğimiz halde kimse müdahale etmiyor. Bizim binanın bahçesine de bu su borusundan gelen su bahçeyi kullanmaz hale getirmiş. Rica ediyorum buna bir çare bulunsun” dedi.

Muhabir: Beritan KAYA