Güneş OCAĞA-Veli BALTACI/ÖZEL HABER

Milyonlarca emekli için Temmuz 2024'te maaşlarına yapılacak zam oranı bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan altı aylık enflasyon rakamlarıyla netleşti. Buna göre, ilk altı aylık enflasyon yüzde 24,73 oldu. Bu yüzdeliğin 2 bin TL zam olarak emeklilerin maaşına yansıması bekleniyor. 

Yapılacak olan 2 bin TL'lik zamma tepki gösteren Diyarbakır'daki emekliler, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e yaptıkları açıklamada, yiyemedikleri yemeklerin kokusunu solduklarını söylediler. 

“CİĞERİN DUMANINI SOLUYORUZ” 

Emekli İsmail Mudak, yanındaki emekli arkadaşını işaret ederek, "İkimiz de emekliyiz. Şurada dönerci var açız, gidip yiyemiyoruz. Yine ciğer mis gibi kokuyor, içimizi yakıyor, doğma büyüme Diyarbakırlıyız ama yiyemiyoruz. Ciğerin yanındaki soğandan da yiyemiyoruz. Artık soğan da elimize düşmüyor. Bize verilecek para yüzde 24'ten hesaplanıyorsa neden elektriğe yüzde 38 zam geliyor? Bunun mantığı nerede? Ya bu hesapları yapanların matematiği yok, ya da bize hesabı böyle öğretmeye çalışmasınlar. Ay başını getiremiyoruz. Eşimin ismi Adalet'tir. Adaletin olmadığı bir ülkede eşimin isminin Adalet olması ne kadar acı bir durum. Adalet dememek için hanım diyorum" dedi.

"CANLARI SAĞ OLSUN, SEÇİMLER BİR DAHA GELECEK"

Bir kez daha seçimleri beklediklerini belirten Abdullatif Kılıç ise, "Ben emekliyim. Emeklileri mahvettiler. Şuanda 10 bin TL alıyorum, yapılacak zamla beraber 12 bin TL olacak. Beklentimiz 15 bin TL idi. Canları sağ olsun, seçimler bir daha gelecek" diye konuştu. 

Veysi Adnan İmre de, "Bugünkü Türkiye şartlarında emeklilerin hali içler acısı. Üç yıldır emekliyim. Aldığımız maaş zaten yetmiyor. Bir de kiracı olduğumuzu düşünün. Emekliler için yapılacak zam gerçekten çok düşük bir rakamdır. Emeklilerin hali içler acısıdır. Gıdaların fiyatları ve kirayı hesaba katarsak verilen maaş zaten hiçbir şekilde karşılayamıyor. Şuanda açız. Emeliyiz, zaten çalışamıyoruz da" ifadesinde bulundu. 

"2 BİN TL ZAM DEĞİLDİR"

2 bin TL'lik zamma isyan eden Abdulkadir Bozkurt adlı vatandaş, "Verdikleri para da onlara olsun. 2 bin TL para değil ki. Bir Maliye Bakanı'na 50 bin TL zam yaparak 240 bin TL'ye maaşı çıkıyor da, emekliye daha 10 bin TL bile zam yapmayacak! 2 bin TL zam mı olur. Bunu hangi vicdan kabul edebilir. Emekliyim  ben, kalp ve şeker hastasıyım. Emekliler gidip pazarda limon satıyor, bazıları da pazarda akşam saat beşe kadar bekliyor, pazarcılar dağıldıktan sonra artıkları toplasınlar diye. Ezik domates ve salatalıkları evlerine götürüyorlar. Onlara soruyorum vicdanları rahat mı?" dedi. 

"UÇURUMA DOĞRU GİDİYORUZ"

Naif Aslan adlı emekli "Bir kira en az 10-15 bin TL. Millet geçimini yapamıyor. Askeri ücret 30 bin TL de olsa kurtarmaz ki" derken, Cihan Kardaş ise tepkisini şöyle dile getirdi: "Emekliye değil 2 bin TL, 20 bin TL de alsa yine de geçinemez. Bir kira en düşük 12 bin TL. Evini nasıl geçindirsin? Çoluk çocuğunu nasıl geçindirsin? Şuan ki durumda uçuruma gidiyoruz. 50 bin TL ile bile geçimini yapamayan insanlar var.”

Mehmet Şefik Adem de, "Ben engelliyim, 4 bin TL maaş alıyorum. 4 tane öğrenci okutuyorum. Geçim çok zor. Hayat çok zor, geçinemiyorum" dedi.

Muhabir: Güneş Ocağa & Veli BALTACI