NERMİN ZENGİN

Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Serhat Eren, 10 yılı doldurduğu gerekçesiyle 400 engelliden yeni rapor istendiğini, başvuru sonucu yüzde 80 kısmi bağımlı raporu ile evde bakım maaşlarının kesildiğini söyledi. Konuyla ilgili Bismil Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Emrah Kara’nın açıklamasına atıfta bulunan Eren, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“*Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde “süresiz ağır engelli raporu” bulunan 400 yurttaşın raporlarının süresi dolduğu için yenilenmesi gerektiğine dair Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bilgilendirme yapıldığı doğru mudur?

*Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın “süresiz ağır engelli raporu”nun yenilenmesinin istemesinin hukuki dayanağı nedir? 

*Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sağlık raporlarını yeniletmeye dair bir yetkisi var mıdır?

*Ağır engelli bireyleri hastane hastane dolaştırmanın yarattığı mağduriyetin farkında mısınız?

*Raporlarını yenilemek isteyen ağır (tam) engelli bireylere yeni verilen raporlarda kısmi bağımlı raporu verildiği iddiaları doğru mudur?

*Son 1 yıl içerisinde raporlarını yenileyen kaç ağır (tam) engelli bireye kısmi bağımlı raporu verilmiştir?

*Son 1 yıl içerisinde kaç ağır engelli bireyin evde bakım maaşı kesilmiştir?

*26 yaşında ağır (tam) engelli raporu verilen Emrah Kara’ya 43 yaşında kısmi bağımlı raporu verilme gerekçesi nedir? Bu kişinin sağlığında ve engelinde herhangi bir iyileşme yaşanmaması rağmen raporunun değişmesine ne neden olmuştur?”

Editör: Nermin ZENGİN