ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır Merkez Suriçi’ndeki Lale Bey Mahallesi’nin Ana Sokak’ında bulunan Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın (DİTAV) Kültür ve Sanat Merkezi’nin hemen bitişiğinde bulunan elektrik direği, hem mal, hem de can güvenliğini tehdit ediyor.


DEDAŞ SÖZÜNÜ TUTMADI

Direk sorununa dair Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan DİTAV’ın ikinci başkanı yazar Şeyhmus Diken, “Daha önce DEDAŞ buranın kaldırılacağını bize taahhüt etmişti. Bize söz verildi, iki ay içerisinde bu hattı yer altına çekeceklerine dair bir proje hazırlayacaktılar. Yan tarafımızda zaten yeni yapılar da yapıldı, yeni yapılar için yer altından elektrik çekildi. Onlarla beraber buranınkini de çözeceklerine dair taahhütte bulunmuştular, ama o taahhütte rağmen maalesef göstermiş olduğumuz bütün çabaları dikkate almadılar. Ve bu direği buradan kaldırmadılar” dedi.

Diyarbakır’daki O Elektrik Direği Tehlike Arz Ediyor7


Direğin birçok açıdan tehlike arz ettiğine dikkat çeken Diken, “Direk birçok açıdan tehlike arz ediyor. Hem elektrik hattının açıktan transferi, hem de güvenlik açısından tehlikeler arz ediyor. Çok rahatlıkla hırsızlara yol olabilecek bir pozisyonda. Biran önce DEDAŞ’ın bu önerimizi dikkate alarak, bu direkle ilgili düzenlemeyi yapmasını talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

Diyarbakır’daki O Elektrik Direği Tehlike Arz Ediyor4


SURİÇİ’NDE YANLIŞ KONUMLANDIRILMIŞ DİREKLER

Direğin etkinliklere katılanların performansını olumsuz yönden etkilediğine de işaret eden Diken, şunları söyledi: 
“Bu mekan tarihi ve kültürel bir mekan aynı zamanda, yüzlerce yıl öncesi burası eski kızlar mektebi olarak faaliyet yürütmüş. Şimdi de Diyarbakır’ın önemli bir kültür ve sanat merkezi olma yolunda yürüyen bir mekan. Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın Kültür Sanat Merkezi’dir. Her hafta sonu etkinlikler düzenliyoruz.  Birçok insan gelip bu etkinliklere katılıyor. Onların buradaki etkinliklerine katılmalarını da etkiliyor bu yanlış konumlandırılmış direk. Buradaki sokakların köşe başlarına kurulmuş böylesi direkler var, dolayısıyla genel bir sorundur  yanlış konumlandırılmış direkler. Buradan başlayarak, belki bu bir tetikleyici manivela olur.”

Diyarbakır’daki O Elektrik Direği Tehlike Arz Ediyor6


ÜÇ DEFA HIRSIZLIK OLDU

Üç defa hırsızlık olayı olduğunu belirten Diken, “Üç defa inşaat esnasında bu eve hırsız girdi. Bir defasında henüz elektrik bağlanmamıştı, ama elektrik saatinden ana dağıtım trafosuna giden antigron kablolar kesilerek çalındı. Daha sonra art arda elektrik saati ve su saatimiz çalındı. Her defasında harcama yaparak yeniden onları yerine taktık.

Diyarbakır’daki O Elektrik Direği Tehlike Arz Ediyor3

Şuan bizim bir gece bekçimiz var, mecburen korumak zorundayız böyle bir mekanı. Ama bu sadece bu mekanın korunması amaçlıdır.  Yine de tam olarak bir çözüm değildir, tek çözüm bu direğin biran önce buradan kaldırılmasıdır.

Diyarbakır’daki O Elektrik Direği Tehlike Arz Ediyor5

Buradan DEDAŞ’a bir kez daha sesleniyorum, sözünüzü tutun ve bu açıktan elektrik transferi yapan direği kaldırın. DEDAŞ’ın bunu yapma zorunluluğu var. İnsanları sadece elektrik tüketicisi olarak görmek ve onlardan her ay elektrik parasının tahsilatını almak hizmet değil, aynı zamanda bu hizmeti insanların güvenlik ve sağlığını gözeterek sunması gerekiyor” diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI