ÖZEL HABER/Güneş OCAĞA-Veli BALTACI

Altı kösele, üstü de deriden yapılan Diyarbakır'a özgü “yemeni” ayakkabılar sağlıklı, hafif ve rahat olduğu için son dönemlerde çok rağbet görüyor. Diyarbakır'ın tarihi Suriçi'nde bulunan atölyesinde yaklaşık 51 yıldır ayakkabı imalatçılığı yapan Askeri Varlı da, müşterilerine özel yemeni ayakkabısı ve folklor ekiplerine yöresel ayakkabılar dikiyor.

Diyarbakır'ın 51 Yıllık Yemeni Ayakkabıcısı5


"YEMENİ" AYAKKABILARININ SON KUŞAKLARI

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Varlı, 1973 yılından beri ayakkabı imalatçılığını yaptığını belirtti. Varlı, "Kişinin özel isteğine göre ayakkabı üretiyorum. Maalesef ki kentte artık ayakkabı imalatçısı kalmadı. Sayımız çok az. Kendi çapımızda işimizi sürdürüyoruz. Büyük fabrika ve teknolojiye karşı direniyoruz. Ama maalesef ki çıkar yetişmiyor. Bizler bu işi yapan son kuşaklarız" dedi.

Diyarbakır'ın 51 Yıllık Yemeni Ayakkabıcısı3


SON DÖNEMLERDE İLGİ ARTTI

Genelde Diyarbakır'a özgü yöresel ve yemeni ayakkabılar ürettiğini belirten Varlı, şunları söyledi: 
"Yemeni, halk oyunları ekiplerinin giydiği yöresel ayakkabılar ve üç bağlı yani şalvar ayakkabısı yapıyorum. Tabi bu ayakkabıları deriden üretiyorum. Diyarbakırlılar eskiden bu ayakkabıları giyerdi.

Diyarbakır'ın 51 Yıllık Yemeni Ayakkabıcısı4

Ayrıca bu ayakkabılar sağlık açsından da daha iyidir. Yemeni hafif ve rahattır. Altı kösele, üstü ise deriden yapılıyor. Bu ayakkabılara karşı son dönemlerde rağbet var" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI