Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen Pamuk Alım-Satım Seansında konuşan Yeşil, üretimin devamlılığı için kilogram fiyatının 29 TL’nin altında olmaması gerektiğini, mevcut fiyatlarla üretimin artmasının imkânsız olduğunu belirtti. Yeşil, stratejik ürün olan pamuğun üretiminin artırılabilmesi için girdi maliyetleri dikkate alınarak desteklenmelerin artırılması ve zamanında ödenmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘ALIM FİYATININ ARTMAMASI MAĞDUR ETTİ’

Tarımda üretimin devamı için hükümetin, tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel girdi maliyetlerindeki fiyat artışını dikkate alması ve bu maliyetleri desteklemelerle sübvanse etmesi gerektiğine vurgu yapan Yeşil, “Mazottan gübreye, tohumdan zirai ilaca kadar tüm maliyetler katlanarak artarken bu sene pamuk başta olmak üzere tarımsal ürünlerin alım fiyatının artmaması üreticileri mağdur etmiştir. Böyle devam ederse ve çiftçinin zararı telafi edilmezse ekim yapılamaz duruma gelinir ve üretim durur” dedi.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM TALEBİ

Çiftçilerin geleceğe yönelik plan yapabilmesi ve pamuk üretimine devam edebilmesi için sözleşmeli üretime geçilmesi ve desteklemelerin avans olarak ödenmesi gerektiğinin altını çizen ve böylece pamuk ekim alanının artmasına katkı sağlanacağını belirten Yeşil, şunları kaydetti:

“Pamukta 2022 yılında 1,60 olan prim desteği bu yılda değişmeyerek 1.60 TL olarak kalmıştır. Prim desteğinin en az 4 liraya çıkarılması gerekiyor. Bölgede kütlü pamuğun üretim maliyeti kilogram başına 23 TL civarındadır. Geçen sene maliyetin altında satılan pamuk, bu sene yine maliyetin altında satılmakta ve gelecek yılda yine maliyetin altında satılacağı endişesi taşınmaktadır. Girdi fiyatlarına bakıldığında geçen sene 18 TL olan mazot 41 TL, gübre 8 bin TL den 13 bin TL’ye İlaçlar aynı şekilde, yani girdi fiyatları 3-4 kat artmış ancak maalesef ne Pamuk fiyatı nede diğer tarımsal ürünlerin fiyatı aynı şekilde artmıştır.”