HABER - Nermin ZENGİN

Meclis’e soru önergesi veren Eren, toplam değeri 155 milyon TL olan parsellerin yerel seçimlere 2 ay kala gerçekleştiğine dikkat çekti. Eren, “Seçilmiş belediye eş başkanlarının görevden alınmaları sonrasında göreve atanan kayyımlar, haksız ve hukuksuz bir biçimde gasp ettikleri belediyelerin kaynaklarını adeta talan etmektedirler.

Yolsuzluklar, rant odaklı ihaleler, usulsüz harcamalarla sürekli gündeme gelen kayyımlar giderayak belediyeye ait taşınmazları ve varlıkları da elinden çıkartmaktadırlar. Son olarak Diyarbakır’da kayyımlar toplam değeri 155 milyon TL olarak belirlenen 5 taşınmazı satışa çıkardılar” dedi.


İhalelerin, 6 Şubat’ta kapalı teklif usulüyle yapılacağını belirten Eren, Bakan Yerlikaya’dan şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“*Diyarbakır’da kayyımların adeta yangından mal kaçırırcasına yerel seçimlere 2 ay bir süre kalmışken belediyeye ait taşınmazları satışa çıkarmasının gerekçesi nedir? 
*Bu satışlar hangi ihtiyaç doğrultusunda belirlenmiştir? 
*Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Diyarbakır’da kayyım atanan belediyelerde kayyımların atandığı tarihten bugüne kaç taşınmaz satılmış ve bu satışlardan ne kadar gelir elde edilmiştir? 
*Yerel seçim hattına girdiğimiz günlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ve ilçe belediyelerine ait taşınmazların satış ve devirlerinde hangi kamu yararı ve ilkesi bulunmaktadır?
*Taşınmazların satışlarına ilişkin kararlar hangi meclis kararıyla alınmıştır? Bu kararların alındığı meclis toplantısına katılan üyelerin kaçı yerel seçimlerde halk tarafından seçilmiştir? 
*Kayyımların göreve geldiği günden bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait kaç tesis, kütüphane, taşınmaz, araç ve haklar başka kurumlara devredilmiştir? Bu taşınmazların maddi değeri ne kadardır? 
*Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atamasının yapıldığı 19 Ağustos 2019 tarihinden bu yana kaç kere belediye meclisi toplanmıştır? Bu toplantılara katılan belediye meclis üyelerinden kaçı yerel seçimlerde halk tarafından seçilmişlerdir?
*Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmadan ve atandıktan sonra bankalara ve özel kuruluşlara olan borcu ne kadardır? 
*Başta Diyarbakır olmak üzere bölgede bulunan ve kayyım atanan belediyelerin seçimlere yaklaştıkça taşınmazları satışa çıkarması bakanlığınız bilgisi ve onayıyla mı gerçekleşmektedir?”

Editör: Nermin ZENGİN