Güneş OCAĞA-Veli BALTACI-ÖZEL HABER

Diyarbakır’da minibüs ve özel halk otobüsü kooperatifleri, yol ücretinin 20 TL olması için belediyeye talepte bulundu. Şoförlerin taleplerine dair gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan vatandaşlar, zam talebine tepki gösterdi.

Vatandaşlardan Berat Bilen, "İnşallah 100 TL olur. Millet de açlıktan ölür. Bu gidişat hiç de iyi değil " siteminde bulundu. Aziz Çelik ise, "Her şeye zam geliyor, yol ücretine de zam gelsin. Yedek parçaya zam, akaryakıta zam geliyor ha bire. Dolayısıyla bu da yol ücretine yansıyor. Tabi karşılayamayacak insanlar var. Bazıları belki evinden hiç çıkamayacak artık. Ekonominin düzelmesiyle ancak bu durum düzelebilir" diye konuştu. 

"ŞUAN ZAM YAPILMASIN" ÇAĞRISI

Şuan zam yapma dönemi olmadığını belirten Halit Saraçoğlu da, "Bu yol ücretini karşılayamayacak olanlar var. Biraz duyarlı olunmalı. Şuan zam yapmanın zamanı değil. Yol 20 TL, ekmek 15 TL, piyasa serbest. Bir tas mercimek çorba ve bir su 60 TL, bir döner 250 TL. Halk ne yapsın artık. Bu zulümdür. Bir milletvekili Diyarbakır'a gelsin, yanına da iki çocuk verelim ve kiralık bir evde oturtalım. 10 bin TL'lik maaşa bağlayalım bakalım geçinebilecek mi? Eğer geçinebilirse ben bu halkın önünde üç defa ellerini öpeceğim" diye konuştu. 

"HALK PERİŞAN OLMUŞ"

Ramazan Özer ise düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Halk perişan olmuş, daha çok perişan ediyorlar. Bu halk köyden şehre geldi, şimdi ise şehirde barındırmıyorlar." Recep Günay ise, "20 az, 100 TL yapsınlar bari. İnsanlar haksızlığa uğradığı zaman, sesini çıkarmadığı için daha çok haksızlığa uğruyor" dedi. 

Günlük 40 TL yol parası çok fazla olduğunu dile getiren ayakkabı boyacısı Seyithan Çapan, "20 TL çok fazla, günde 40 TL yol parası mı vereceğim. Benim evim de geldiğim yere uzaktır. Ben ayakkabı boyacısıyım, günlük kazancımı da yol parasına mı vereceğim? Yol ücretini kim yükseltiyorsa ayıp ediyor. Yazık" dedi.

"EVE KOŞARAK GİDECEĞİM"

Belediyeye çağrıda bulunan Aziz Aslan, "Zaten 14 TL fazladır, 20 TL'yi vatandaş nasıl ödesin? Böyle olmaz. Belediye buna müsaade etmesin. Yakıta da zam gelmedi son günlerde, neden zam yapılıyor" diye sordu. Kadir Akşehit adlı yurttaş "Günde 40 TL'yi nasıl ödeyeceğim" derken, Yılmaz Dursun ise, "20 TL uygundur. Karşı tarafı da düşünmemiz gerekiyor. Gederler çok fazla. Bir araç bakımı en az 10 bin TL'dir. Minibüsçüler kazanç sağlayamadıkları için Antalya'ya gidiyorlar" dedi.

Muhabir: Güneş Ocağa & Veli BALTACI