ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Hafta içi yürürlüğe girecek yeni tarifeye göre 200 gram somun ekmeğin fiyatı 6 TL’den 7.5 TL’ye, 400 gram pide ekmeğin fiyatı da 12 TL’den 15 TL’ye yükselecek. Vatandaşlar ekmeğe yapılan zamma tepki gösterirken, fırıncılar zammın yetersiz olduğunu savundu.


VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Ekmeğe yapılan zamma vatandaşlar ve esnaflar tepki gösterdi. Emin isimli vatandaş, “Fakir perişan oldu. Böyle ne olacak bilmiyorum Allah sonumuzu hayır etsin. Engel olamıyorsun, her şeye zam geliyor. Bizim de işlerimizi etkiliyor. Zamlar önlenemiyor, iktidarın değişmesinden başka çaremiz yok” dedi. 
Tatlıcılık yapan Çekdar isimli vatandaş, “Unlu mamuller olduğu için gıda sektöründe birçok şey etkileniyor ve yükseliyor” diye konuştu.


“BU GİDİŞLE 50 TL OLUR”

Maliyetlerin arttığı için yapılan zammın normal olduğunu söyleyen Sedat isimli vatandaş, “Eskiden hükümetler buğdayı çiftçiden alınca süspansiyon olur. Aynı süspansiyonu yapsalar fırıncılar da zam yapmaz. Tabi maliyetler yükseliyor, kiralar artıyor. En büyük zammı devlet yapıyor. Enerjide dışa bağımlıyız. Vatandaş bilinçli olmadığı için bu düzen böyle gidiyor” dedi.

Ekmeğe gelen zammı eleştiren Kazım Miran adlı yurttaş ise tepkisini şöyle getirdi: “Ekmeğe zam gelmesinin nedeni, denetim yok, denetleyen yok. Tek amaçları oy almak. Onun dışında ne olursa olsun diyorlar. Şuan görüyoruz bu gidişle 50 lira da olacak.”

Hasan isimli vatandaş da, “Ekmeğe zam gelmiş ben ne düşüneyim? Onu devlet düşünsün. Ekmeği 10 lira 15 lira yapan devlet düşünsün. Memleketi bu hale sokan insanlar düşünsün. Aziz Nesin bu ülkedeki insanlar için bir oran vermişti biz bu oranın sürekli arttığını görüyoruz. Bizi koyun gibi güden insanlar baktılar ki bizden ses çıkmıyor ha bire güdüyor. İnsanların düşünmesi lazım. Neden bu haldeyim? Neden açım, yoksulum?” dedi.  

FIRINCI DA İSYANDA

Diyarbakır Suriçi’nde 8 yıldır ekmek fırını işleten Bilal Yaşam, “Ekmek fiyatlarından çok ekmeğin ham maddesinin fiyatı arttı. Örneğin 400 liraya aldığımız unu şuan 600 liraya alıyoruz. Benim kiram 13 binden 35 bin liraya çıktı. Odunun tonu 2 bin liradan 4 bin liraya çıktı. Böyle olunca mecburen bu vatandaşa yansıyacak. Şuan ekmeğin yeni fiyatı da kurtarmıyor. Burada her usta 14 saat çalışıyor ve biz de ücrette onları tatmin etmek zorundayız. 3 lira zam geldi ekmeğe bu da bizi kurtarmıyor” diye konuştu.

Editör: Fatma TEMEL