Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2023’ün ilk dokuz ayında 234 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların 123’ü ateşli silahla, 149 ise evinde öldürüldü. 
Kadın cinayetlerinin artmasına yönelik konuşan Gülsüm Kav “Şiddetin arttığı bu dönemde bir de tersine yasalarda çekilme hamlelerini görüyoruz” diye belirtti. Önlenebilecek cinayetlerin bile gerçekleştiğini ifade eden Kav, şunları söyledi:
“Eylül ayı verilerine göre bir failin ikinci kez kadın cinayeti işlediğini gördük. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması ise şiddet olaylarını artırdı. Araştırmamız sonucunda gebe ya da engelli kadınların sözleşme sonrasında da öncesine göre daha fazla şiddete maruz kaldığını ortaya koyduk.”
Avukat Şükran Eroğlu ise, “Ülkemizde bireysel silahlanma cinayetlerde çok fazla kullanılan bir argüman. Devlet, silahlanma konusunda ciddi tedbirler almalı. Ayrıca kadınları da korumalı. 6284 sayılı kanun kaldırılsın gibi birtakım söylemler var. Bu konuda devlet asla taviz vermemeli ve ciddi cezalar getirmeli” ifadelerini kullandı.