banner40

BM'den idama mahkum edilen Kürt rapçi için çağrı

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek ölümü sonrası ülkeye yayılan eylemlere destek verdiği için idama mahkum edilen Kürt rap sanatçısı Saman Yasin için uluslararası topluma çağrı yapıldı.

Saman Yasin üç hafta önce gözaltına alınmış ve sosyal medyada eylemcilere mesajları ve yaptığı şarkılarla destek verdiği gerekçesiyle hafta başında "Muharebe" (Allah'a karşı savaş) suçundan idama mahkum edilmişti.

Yasin'in idam edilip edilmeyeceği gelecek günlerde İran yargısı tarafından verilecek kararla belli olacak.

Birleşmiş Milletler'in İran İnsan Hakları özel raportörü Javaid Rehman yaptığı açıklamada Yasin'in yanı sıra gözaltına alınan binlerce kişinin durumunun endişe yarattığını belirterek uluslararası toplumun İran'daki insan hakları ihlallerinin cezasız kalmaması için sorumluluğu olduğunu söyledi.

'14 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI'

Rehman "Son altı haftada binlerce erkek, kadın, çocuk - bazı açıklamalara göre 14 binden fazla kişi - gözaltına alındı. Bunlar arasında insan hakları savunucuları, öğrenciler, avukatlar, gazeteciler ve sivil toplum aktivistleri var" dedi.

"Bir diğer endişe verici gelişme İranlı yetkililerin bu hafta başında Tahran'da binden fazla kişiyi, başkent dışında da aynı sayıda kişiyi halka açık mahkemelerde yargılayacağını duyurması oldu. Bu kişilere yönelik suçlamalar arasında idam da var" diyen Rehman "İran içinde hesap verilebilirlik konusunda uygun bir ortam olmadığından uluslararası toplumun İran'daki insan hakları ihlallerine yönelik cezasızlık konusunda rolü ve sorumluluğu olduğunu vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

6 Kasım'da 227 İranlı milletvekili, yargı yetkililerini eylemciler arasında şiddet olaylarına karışanların ve eylemleri örgütledikleri iddia edilenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istemişti.

Bu durum insan hakları örgütlerinin mahkemelerde çok sayıda eylemciye idam cezası verilebileceğine yönelik endişeye yol açmış durumda.

HENGAW: SAMAN YASİN CİDDİ TEHLİKE ALTINDA

İran'ın Kürdistan vilayetindeki insan hakları ihlallerini belgeleyen Hengaw İnsan Hakları Örgütü de Saman Yasin gibi üst düzey mahkumların İran yönetimince eylemcileri korkutmak için kullanılabileceğine dikkat çekti.

Hengaw'dan Soma Rostami yaptığı açıklamada " Hükümetin insanları kolayca öldürdüğünü ve gözaltındakileri doğrudan idamla cezalandırdığını biliyoruz. Saman Yasin ciddi bir tehlike altında ve onun sesi olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Diğer insan hakları örgütleri ayrıca Yasin'in idam cezası almasından bu yana ailesinden ses çıkmadığını vurgulayarak yetkililerin ailenin susturmaya çalıştığını da duyurdu.

RAP SANATÇISI SALEHİ'NİN DE HAYATINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

32 yaşındaki bir diğer rap sanatçısı Toomaj Salehi'nin ailesi de 30 Eylül'de iki arkadaşıyla birlikte gözaltına alınan müzisyenin "ağır işkence" gördüğünü iddia etti.

Eylemcileri destekleyen şarkılar yaptığı ve İsfahan kentindeki eylemlerde slogan attığı fotoğrafları paylaştığı gerekçesiyle gözaltına alınan Salehi'nin serbest bırakılması için destekçileri ve ailesi imza kampanyası da başlatmıştı.

Salehi'nin adını açıklamak istemeyen bir arkadaşı The Guardian'a yaptığı açıklamada " Ailesiyle birlikte mahkemeye giden avukatlar bile tutuklanma riskiyle karşı karşıya. Salehi'nin sağlık durumuyla ve neyle suçlandığıyla ilgili hiçbir bilgimiz yok. Hayatından ciddi olarak endişe ediyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)    

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol