İran'da 'ahlak polisi' kaldırıldı

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümüne sebep olan 'ahlak polisi'nin (İrşad Devriyeleri) kaldırıldığı açıklandı. Amini'nin ölümüne tepki olarak patlak veren protestolar iki ayı aşkın süredir devam ederken, Başsavcı Muhammad Cafer Muntazeri ahlak polisinin devriyelerine bir süredir son verdiğini söyledi. Ancak Muntazeri, 'yargının toplumsal davranışları izlemeye devam ettiğini' vurguladı.

Bu sözler, 2006 yılında muhafazakar cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından 'kadınların doğru örtünmesi' için kurulan ve son protestolarda öfkenin ana hedeflerinden biri haline gelen ahlak polisinin lağvedildiğini işaret etse de, Muntazeri'nin 'yargı' vurgusu kadınlara yönelik örtünme zorunluluğunun kaldırılmadığını gösteriyor.

MONTAZERİ NE DEDİ?

İran öğrenci ajansı ISNA'nın haberine göre, Başsavcı Muntazeri dün akşam katıldığı bir dini toplantıda bir katılımcının "ahlak polisinin niçin kapatılmakta olduğuna dair" sorusuyla karşılaştı. Muntazeri yanıtında, "ahlak polisinin kuruluşundan bu yana yargıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını" ve kaldırıldığını söyledi. İranlı Başsavcı, yargının halk arasındaki davranışları izlemeye devam ettiğini ekledi.

'GÖZDEN GEÇİRİLECEK'

Muntazeri, zorunlu başörtüsü konusunda İran Meclisi'nin ve Devrim Yüksek Konseyi'nin bir çalışma başlattığını ve sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanacağını da duyurmuştu. Kararın belli tedbirler çerçevesinde alınacağını aktaran Muntazeri, çalışmaların 15 güne kadar sonuçlanacağını belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol