Macron: NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti

The Economist dergisine bir söyleşi veren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Şu an yaşanmakta olan, NATO’nun beyin ölümüdür” dedi.

NATO’nun stratejik gayelerinin neler olduğunu şimdi açıklığa kavuşturmak gerektiğini söyleyen Macron, Avrupa Savunması’nın güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. Bu açıklama NATO’nun Aralık ayında Londra’da yapacağı zirve öncesine denk geldi.

Avrupa yok olabilir!

Macron, Avrupa konusundaki endişelerini de daha sert bir ifadeyle dile göstererek, eğer Avrupa bir küresel güç gibi düşünmezse ortadan kaybolacağını savundu. Macron, “Olayı dramatikleştirdiğimi düşünmüyorum, açık görüşlü olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Almanya ve Fransa’dan Avrupa savunması yönünde mesajlar artarken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD’siz Avrupa savunmasının mümkün olmayacağını savundu. Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Berlin’de bulunan Jens Stoltenberg, "Almanya ve Avrupa'nın yeniden birleşmesi ABD'nin güvenlik garantisi olmadan gerçekleşemezdi. Avrupa'yı Kuzey Amerika'dan uzaklaştıracak her tür girişim sadece transatlantik ittifakı zayıflatmakla kalmayacak, aynı zamanda Avrupa'nın kendisini bölme riski yaratacaktır" diye konuştu.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer de Avrupa savunması konusunda bir açıklamada bulundu. Bakan, Alman ordusunun uluslararası alanda daha faal konuma gelmesi gerektiğini belirtti.

Alman Bakan, "Avustralya, Japonya, Güney Kore ya da Hindistan gibi Çin'in iktidar iddiası karşısında kendini baskı altında hisseden partnerlerimiz de bizden dayanışma bekliyor. Almanya'nın partnerleriyle birlikte bölgede varlık göstermesinin zamanı gelmiştir" dedi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol