Avustralya'dan Azerbaycan'a, Japonya'dan Yunanistan'a, ABD'den Lübnan'a, İsrail'den Almanya'ya, Güney Kore'den Katar'a, Rusya'dan İspanya'ya, Japonya'dan Tayvan'a yeryüzünün dört bir yanından uçaklar Türkiye’ye havalandı. Avrupa Birliği ise, AB Sivil Koruma Mekanizması'nı Pazartesi günü depremden saatler sonra aktif hale getirdi.
Yıkımın en çok olduğu Maraş, Adıyaman ve Hatay’da AFAD ile koordineli çalışma yürüten yardım ekipleri, çok sayıda kişiyi enkaz altından sağ olarak kurtarmayı başladı. 
Türkiye’ye yardım kararı alan ülkeler şöyle: 
AZERBAYCAN
Deprem duyulur duyulmaz Türkiye'ye ilk kurtarma ekibini yollayan ülke, Azerbaycan oldu. 370 kişiden oluşan yardım ekibinin bir kısmı çoktan deprem bölgesine ulaştı. Bakü yönetimi ayrıca, bugün Türkiye'ye iki uçak dolusu yardım gönderiyor. Uçaklarda her türlü tıbbi malzeme ve teçhizatla donatılmış seyyar sahra hastanesi bulunuyor.
YUNANİSTAN
Yunanistan, depremin gerçekleştiği 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'ye 21 kişilik yardım ekibi, özel eğitim almış iki köpek, kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak özel ekipman, beş doktor gönderdi. Ekip, başkent Atina yakınlarındaki Elefsina Hava Üssü'nden kalkan uçakla Türkiye'ye ulaştı. Başbakan Kiryakos Miçotakis ise, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı. Miçotakis, depremzedelere ilaç, çadır, battaniye ve sağlık ekipleri yollamaya hazır olduklarını da belirtti.
KATAR
Katar, Türkiye'ye 120 kişilik kurtarma ekibinin yanı sıra 'sahra hastanesi, yardım malzemeleri, çadırlar ve kışlık malzeme' yolluyor.

JAPONYA
Japonya Dışişleri Bakanlığı, 75 kişiden oluşan kurtarma ve yardım ekibinin Salı günü Türkiye'ye ulaşacağını duyurdu. Tokyo yönetimi ayrıca depremzedeler için acil insani yardım da sağlayacak.
ALMANYA
Almanya'nın Köln kentinde yer alan havalimanındaki kurtarma ekipleri, Türkiye'ye doğru uçmaya hazırlanıyor. Ekipte 41 arama kurtarma görevlisi ve yedi köpek var.
Almanya acil durum jeneratörleri, çadırlar ve battaniyelerden oluşan yardım malzemeleri hazırladı. Berlin yönetimi ayrıca, acil durum barınakları ve su arıtma üniteleri sağlayabileceğini kaydetti.
İNGİLTERE
İngiltere, Türkiye'ye 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi dahil acil destek yolladı. Ekipte kurtarma köpekleri de bulunuyor. Londra yönetimi, gerektiğinde daha fazla destek için hazır olduğunu açıkladı.
BULGARİSTAN
Bulgaristan, depremden birkaç saat sonra 59 kişilik bir kurtarma ekibini yola çıkardı. 19 kurtarma aracından oluşan ekip, Edirne'deki Kapıkule Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptı.
İSVİÇRE
22 personelden oluşan REDOG ekibi, 14 özel eğitimli köpek Türkiye’ye vardı. İsviçre ayrıca Türkiye'ye 80 uzman yolluyor.
TAYVAN
130 kişilik kurtarma ekibi, beş arama köpeği ve 13 ton yardım malzemesini Türkiye'ye doğru yola çıkardı.
LÜBNAN
Tarihi depremlerin şiddetli şekilde hissedildiği Lübnan da Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderiyor. Lübnan ordusunun kurtarma birlikleri, teknik malzemeleriyle birlikte başkent Beyrut'taki havalimanından Türkiye'ye uçtu.
HİNDİSTAN

Dışişleri Bakanlığı, 100 kişilik arama ve kurtarma ekibinin yanı sıra özel olarak eğitilmiş köpeklerin, önemli tıbbi malzemelerle birlikte doktor ve sağlık personelinin Türkiye'ye doğru yola çıkacağını duyurdu.
HOLLANDA
Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma görevlisi ve sekiz özel eğitimli köpek, Türkiye'ye hareket etti. 
Hollanda Kızılhaçı da, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bir yardım kampanyası başlattı.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ
Türkiye'ye inen yardım uçağı sahra hastanesi taşıyordu. Körfez ülkesi, Suriye'ye de yardım ekibi gönderdi. 
ÇEKYA
Avrupa ülkesi Çekya aralarında itfaiyeci, doktor ve mühendislerin bulunduğu 68 kişilik ekip yolladı. Ekip Ostrava'daki Leos Janacek Havalimanı'ndan uçağa bindi.
FRANSA
Paris yönetimi, 139 arama kurtarma görevlisini Pazartesi akşamı Türkiye'ye yolladı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, "Fransa bu korkunç koşullarda Türkiye ile tam dayanışma içindedir" mesajını paylaştı.
RUSYA
Türkiye'ye 100 kişilik arama kurtarma ekibi sevk eden Rusya, ayrıca depremzedeler için 40 doktorun görev alacağı sahra hastanesi kuracak. Rusya'dan kalkış yapan iki Il-76 ile bir adet An-148 uçağı Adana'ya indi.
Rusya lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayıp taziyelerini iletti.
ÖZBEKİSTAN
Deprem bölgesine hareket eden 100 kişilik Özbek ekibinin yanı sıra yardım, uçağı insani yardım ve özel ekipman da taşıyor.
İSPANYA

İspanyol kurtarma ekipleri, Türkiye'ye doğru havalanacak uçağa binmeden önce ekipmanlarıyla birlikte Madrid'deki Barajas havalimanında bekliyor. 85 kişilik ekipte gönüllü itfaiyeciler de bulunuyor.
BELÇİKA
Belçika, Türkiye'ye sağlık ekibi göndermeye hazırlanıyor. Belçika'daki Flaman hükümeti ize, depremden etkilenenler için 200 bin euroluk bir acil yardım paketi oluşturdu. Yardım miktarının artırılması bekleniyor.
İSRAİL
Aralarında İsrail askerlerinin de bulunduğu 'Zeytin Dalları' adlı ortak insani yardım ekibi, Pazartesi akşam saatlerinde Türkiye'ye uçtu. Ekipler, Antakya, Maraş ve Adıyaman’da enkaz arama çalışmalarında 6 kişiyi kurtardı. 
İTALYA
Acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibi, depremin hemen ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak için yola yola çıktı.
GÜRCİSTAN
Türkiye'nin doğu komşusu Gürcistan, itfaiyecilerden oluşan 60 kişilik arama kurtarma ekibini sınırdan geçirdi.
PAKİSTAN
Türkiye'ye uçan arama kurtarma ekiplerine doktorlar ve sağlık personeli eşlik etti. İslamabad yönetimi, ilaç ve diğer yardım malzemeleriyle dolu bir uçağı daha Türkiye'ye yollayacak.
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bir araya gelenler depremlerde yaşamını yitirenler için sessizce bekledi ve mum yaktı.
AVUSTURYA
Avrupa ülkesinden havalanan uçakta ordu mensubu 84 kişilik arama kurtarma ekibi vardı.
HIRVATİSTAN
Balkan ülkesi Hırvatistan, Türkiye'ye 40 kişiden oluşan kurtarma ekibi yolladı. Sırbistan ise 21 kişilik ekip gönderiyor.

ERMENİSTAN
Türkiye'ye başsağlığı mesajı gönderen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin depremzedelere yardım sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.
POLONYA
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonyalı madencilerin Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Başbakan Morawiecki maden kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye geleceğini ifade ederek “Trajedinin ölçeği o kadar büyük ki, tüm yardımlar paha biçilemez” dedi.
ABD
Depremin ardından ilk açıklamayı yapan ülkelerden biri olan ABD, 79 kişilik arama kurtarma ekibini yola çıkarıyor. Ekiplerden biri Virginia eyaletinin Fairfax ilçesinden ve diğeri de California eyaletinin Los Angeles kentinden.
Fairfax'ten Türkiye'ye gleecek Virginia Görev Gücü 1 adlı ekip, 17 Ağustos 1999'daki Marmara depreminde ve Kasım 1999'daki Düzce depreminde de sahadaydı.
ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayıp taziye dileklerini iletti.