Adres değişikliği, yasal olarak yapılması gereken bir işlemdir. Adres değişikliği bildirmek için eskiden Nüfus Müdürlüklerine gitmeniz gerekiyordu. Ancak artık e-Devlet üzerinden adres değişikliği yapabilirsiniz.

E-Devlet, vatandaşların devlet kurumlarıyla olan işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirmesini sağlayan bir dijital platformdur. E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak hem pratik hem de hızlıdır.

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için gerekli şartlar ve adımlar şunlardır:

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi, PTT merkez müdürlüklerinden veya Türksat kablo abone merkezlerinden alınabilen bir şifredir. E-Devlet şifresi, sadece size özel bir şifre olduğu için, kimseye vermemeniz ve unutmamanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi ile e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra, adres değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır Ptt’den Almak Rafa Kalktı Mı2

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
•    E-Devlet kapısı adresine gidin.
•    E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
•    Arama çubuğuna “Adres Değişikliği” yazın ve ilgili hizmeti seçin.
•    Bu hizmeti kullanarak, yerleşim yeri adresi ve/veya diğer adres bildiriminde bulunabileceğinizi okuyun ve devam edin.
•    Kimler için adres bildiriminde bulunduğunuzu seçin. Kendiniz, eşiniz, çocuklarınız veya velayetiniz altındaki kişiler için adres bildiriminde bulunabilirsiniz.
•    Adres bul düğmesini kullanarak yeni adresinizi seçin. Adresinizi harita üzerinden veya adres bilgilerini girerek bulabilirsiniz.
•    Doğrulama adımına geçin. Doğrulama için mobil imza, elektronik imza veya SMS yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.
•    Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra, tescil işlemine geçin. Tescil işlemi, adres değişikliğinizin resmi olarak kaydedilmesi anlamına gelir.
•    Tescil işlemini tamamladıktan sonra, adres değişikliğiniz gerçekleşmiş olur. Adres değişikliğiniz ile ilgili bilgileri e-posta veya SMS yoluyla alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Sadece e-Devlet şifreniz yeterlidir. Ancak, adres değişikliği bildiriminde bulunduğunuz adresin boş olması gerekmektedir. Yani, bildirimde bulunduğunuz adres, başka bir kişinin ikametgah adresi olarak görünmemelidir. Eğer bildirimde bulunduğunuz adres, başka bir kişinin ikametgah adresi olarak görünüyorsa, bu durumda e-Devlet üzerinden adres değişikliği yapamazsınız. Bu durumda, adres değişikliği yapmak için Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz ve kira kontratı veya bir fatura gibi belgelerle adres değişikliği bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİM SÜRESİ NE KADARDIR?

Adres değişikliği bildirmek için belirlenen süre 20 gündür. Yani, ikamet ettiğiniz adresinizde değişiklik olması durumunda, bu değişikliği 20 gün içinde Nüfus Müdürlüğüne veya e-Devlet üzerinden bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde, cezai yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Cezai yaptırım, 94 lira olarak belirlenmiştir.  1 ay içerisinde ödenmediği taktir de ceza tutarı artmaktadır. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 1.963,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ