HABER - İbrahim İnanç YILDIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, öğretmen maaşlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Özel okul ve dershanelerde çalışan 180 bin dolayında eğitim emekçisi öğretmenin, mesleklerini icra ederken birçok zorluk yaşadıklarını söyleyen Kanko, güvencesiz iş koşulları, yetersiz ücretler ve ağır çalışma saatlerinin öğretmenlerin temel sorunlarının başında geldiğini belirtti.


Özel okul öğretmenlerinin ücretlerinin asgari ücret ve biraz üzerinde seyrettiğini dile getiren Kanko, “1 yıllık süreli sözleşmelerle ve yoğun mobbing altında çalışmak zorunda kalan eğitim emekçileri psikolojik çöküntü içinde. Bu sorunlar sadece bu öğretmenlerimizi değil, eğitim sistemimizi de olumsuz etkilemektedir” dedi.


“ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKILMALI”

Eğitim kalitesinin artırılması ve öğrencilerin daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için, öğretmenlere hak ettikleri değerin verilmesi gerektiği dile getiren Kanko, “Bu nedenle, hükümetin ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerimizin çalışma koşullarını iyileştirecek ve onlara layık oldukları saygıyı gösterecek adımları atmaya davet ediyorum. Öğretmenleri asgari ücrete mahkûm eden bu sistem bir an önce değişmeli” dedi.

 
ÖZEL OKUL VE DERSANE ÖĞRETMENLERİNİN SORUNLARI

Kanko, özel okul ve dershane öğretmenlerinin sorunlarının şu şekilde anlattı:
“Düşük Maaş: Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlerin maaşları, Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan öğretmenlerin maaşlarından oldukça düşüktür. Bu durum, öğretmenlerimizin geçim sıkıntısı çekmesine ve motivasyonlarının düşmesine neden olmaktadır.

Güvencesiz Çalışma: Birçok öğretmenimiz belirsiz süreli sözleşmelerle çalışmaktadır. Bu durum, öğretmenlerimizin iş güvencesinin olmamasına ve gelecekleri hakkında endişe duymalarına neden olmaktadır.

Yoğun Çalışma Şartları: Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlerimiz, genellikle uzun saatler ve zor koşullarda çalışmaktadır. Bu durum, öğretmenlerimizin tükenmişlik riskinin artmasına neden olmaktadır.

Mesleki Gelişim Fırsatlarının Yetersizliği: Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlerimize, Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan öğretmenlere sunulan kadar mesleki gelişim imkanı sunulmamaktadır.


SORUNLARA YÖNELİK TALEPLER

Kanko, sorunlarına karşı yapılması gerekenleri ise şöyle anlattı: 
Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlerin maaşlarının Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan öğretmenlerin maaşları ile eşitlenmesi.

Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlere kadrolu istihdam imkanı sunulması.

Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan öğretmenlere sunulan kadar mesleki gelişim imkanı sunulması.”

Muhabir: İbrahim İnanç YILDIZ