300 Bin Kişiye İş

Haber Celal Kuzu

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, “Diyarbakır’a Hizmet Yolunda” buluşmaları kapsamında Silvan ilçesinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Silvan Kaymakamlığı Malabadi Toplantı Salonu’ndaki buluşmaya Güzeloğlu’nun yanı sıra Silvan Kaymakamı Mehmet Uslu, Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdür Vekili Alper Güneş, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, İl Tarım Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Daire Başkanarı, Silvan İlçe Jandarma Alay Komutanı Albay Fatih Yılmaz, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Silvanlı esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Buluşmada Silvan Kaymakamı Mehmet Uslu, ilçede yaşanan sorunların çözümü adına bu tür ziyaret ve buluşmaların oldukça anlamlı olduğunu ifade etti.

“Esnaf daire başkanlığı kuruldu”

Güzeloğlu’nun son 3 yıldır kentte yürüttüğü çalışmalar sonucunda Diyarbakır’da huzur ve güven ortamının sağlandığını dile getiren DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Güzeloğlu’nun göreve başladığı ilk günden itibaren esnafa ciddi anlamda desteklerinin olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olarak göreve başlamasının ardından Esnaf Daire Başkanlığı’nı kurduğunu hatırlatan Ebedinoğlu, Esnaf Daire Başkanlığı’nın Türkiye’de bir ilk olduğunu bundan dolayı Güzeloğlu’na teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

“Yerel yönetimler millete hizmet etmeli”

Zamanın büyük bir değer olduğunu ve zamanın verimli kullanılması durumunda önemli başarıların sağlanacağını belirterek konuşmasına başlayan Güzeloğlu ise, boşa geçmiş zamanın en büyük kayıp olduğunu belirtti.

Özellikle yerel anlamda kalkınma ve gelişmenin önemini çok defa paylaştıklarını dile getiren Güzeloğlu, “Yerel yönetimler millete hizmet eden anlayışta olmalıdır. Büyükşehir Belediyesi yönetimindeki PKK uzantıları maalesef millete hizmet etmek yerine milletin gelirlerini Kandil’e akıttılar” dedi.

“Silvan yatırım ve hizmetlerin en iyisini hak ediyor”

Silvan’ın büyük bir ilçe olduğunu, yatırım ve hizmetin en iyisini hak ettiğini vurgulayan Güzeloğlu, ilçede kanalizasyonların derelere aktığını ve ilçede ciddi anlamda altyapı sorununun yaşandığını kaydetti.

İlçe de mevcut bir mezbahanenin bulunduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini aktaran Güzeloğlu, “Bu sorunların çözümü için devlet kaynakları gönderiyor. Bu kaynakları devlet belediyelere altyapı, su, kanalizasyon ve diğer hizmet işlerini yapmak için gönderiyor. Ama kaynaklar ne oluyor terör örgütüne aktarılıyor. Her hafta muhtarlarla toplantı gerçekleştiriyoruz. Toplantılarda muhtarlar sorunlarını dile getiriyor, hala eski su depoları ve yaşanan su sıkıntıları gündeme getiriliyor. Onlarca yıldır sorunlar çözülmemiştir. Terör örgütü uzantıları Büyükşehir Belediyesi’nde ilk göreve geldiklerinde bu sorunları çözme yerine yeni yapılan camileri kaçak yapı durumuna düşürmeye çalıştılar. Caddelerde sahabe isimlerinin asılı olduğu levhaları söküp yerine terör örgütü üyesinin adını astılar. Personel kimlik kartlarından Türk bayrağını söktüler. Yine ilk işleri teröristin mezarına çiçek bırakmak oldu” ifadelerini kullandı.

 “Büyükşehir Belediyesi kira gelirlerini 7 kat artırdı”

Kaynakların bundan sonra son kuruşuna kadar millete harcanacağını dile getiren Güzeloğlu, göreve geldikleri günden bu yana şeffaf şekilde yaptıkları ihalelerden toplam 40 milyon TL tasarruf sağladıklarını vurguladı.

400 bin TL olan Büyükşehir Belediyesi kira gelirlerini 2 milyon 800 bin TL’ye çıkardıklarının altını çizen Güzeloğlu, “Yani 7 katı, nereye gidiyordu bu paralar millete hizmet kaygısı yoktu. Artık bir şeylerin değişmesi lazım. Bizim derdimiz ideoloji değil millete hizmet etmektir. Bu rakamları bunun için veriyorum. Eğer ben hizmet ettim diyorlarsa Silvan’da neden bu kadar çok sorun var” şeklinde konuştu

“Silvan projesiyle 235 bin hektar tarım alanı suya kavuşacak”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin çöpleri hala vahşi şekilde depoladığını belirten Güzeloğlu, “Bu kentte reva mı? Bunu aşmak için çalışacağız. Silvan’da kanalizasyon sistemi tam teşekküllü çalışıyor mu? Hayır. Silvan nüfusu 86 bin, Türkiye’de nüfus olarak birçok kentten büyük. Biz Silvan’ı başımıza taç etmişiz. GAP kapsamında en büyük yatırım Silvan’a yapılıyor. 8 baraj 23 sulama kanalı. 235 bin hektar toprak su ile buluşacak. Silvan projesiyle 300 bin insan iş sahibi olacak. Bu topraklara bereket ve zenginlik gelecek. Silvan projesini isteyen kim? Devletimiz, istemeyen kim terör örgütü. Bu projenin yapılmaması için ellerinden geleni yaptılar ve vatan evlatlarını şehit ettiler” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Silvanlı esnaf ve vatandaşlar, sorun ve taleplerini dile getirdi. Sorunların çözümü noktasında gelen soruları mülki amirler ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi daire başkanları cevapladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol