44 yıldır besici: Zamların hızına yetişemiyoruz

Türkiye'deki ekonomik sıkıntıyla birlikte besiciler, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı işlerini yapamaz duruma geldi. Besiciler, yem, saman ve ilaçlara gelen zamlardan kaynaklı zor zamanlar geçiriyor. Geçen yıl öğütülmüş samanın tonu bin 200 liradan 2 bin 300 liraya, yemin fiyatı bin 400 liradan 2 bin 700 liraya, kullanılan ilaçlarından yine aynı şekilde iki katına çıktı. Besiciler, geçen yıl canlı hayvanın kilosunu 24’e bu yıl ise 28 liraya kasaplara sattıklarını söyleyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

Koçer olduğunu söyleyen Besicilik yapan Hacı Demir (53), bu mesleği zarar etmelerine rağmen yapmaya devam ettiğini belirtti.

Uzun yıllardır besicilikle uğraştıklarını ve yatırımlarını bu alana yaptıklarını dile getiren Demir, “Ya bu işi temelli bırakmalıyız ya da kar ve zararına bu işi yapmalıyız. Çok sayıda besici ya iflas etti ya da bu işi bırakmak zorunda kaldı” dedi. Devletin verdiği desteğin yetersiz olduğuna dikkati çeken Demir, “Devletin verdiği destek bize yetmiyor, zaten çoğumuz da bu desteği almıyoruz. Zahmetine değmiyor” diye konuştu.

YOĞUN MESAİ

Satın aldıkları koyunları yaklaşık 5 ay besiye aldıklarını aktaran Demir, besledikleri hayvanları da kasaplara sattıklarını söyledi. Demir, bölgeden getirilen koyunlardan bazılarının da ortama uyum sağlayamadığından kaynaklı öldüklerini ifade etti.

‘ZAMLARA YETİŞEMİYORUZ’

Besiye aldıkları bir çift koyunun 4 ayda kendilerine yaklaşık bin 500 lira masrafının olduğunu ifade eden Demir, koyunların yaklaşık 150 kiloya gelmesi durumunda zarar etmeyeceklerini söyledi. Demir, yem, ilaç ve samanın fiyatı iki katına çıktığını, ancak canlı hayvanın kilosuna ise 4 lira zam geldiğini belirterek tepkisini dile getirdi. Demir, “20 yıl önce bir kilo canlı hayvan fiyatı, 32 kilogram arpanın fiyatına denk geliyordu. Bugün ise 3 kilo canlı hayvanın fiyatı 32 kilogram arpanın fiyatını karşılıyor. Koyun fiyatı yerinde sayıyor ama yem, saman ve ilaçların fiyatların da artıyor. Artık zamlararın hızına yetişemiyoruz” dedi. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol