ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'da faaliyet yürüten Liceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, gerçekleştirdiği 10. Genel Kurulu'nda vatandaşlar için büyük bir mali külfete neden olan taziye yemeklerini kaldırma kararı aldı. Diyarbakır'da etkili olan ve yaklaşık bin üyesi olan derneğin başkanı Abdurrahman Ayaz, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e yaptığı açıklamada, vatandaşların taziye yemeği mağduru olduğunu söyledi.

Di̇yarbakir’da Tazi̇yelerde Yeni̇ Dönem4


"YENİ YÖNETİMLE ÇALIŞMALAR GÜÇLENECEK"

10. Genel Kurullarını gerçekleştirdiklerini belirten Ayaz, "7 kişilik tüzel yönetimle çalışmalarımızı daha güçlü ve kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Derneğimiz 3 günlük yas süreci olan vatandaşlara yer ve diğer konularda destek oluyor. Onun dışında farklı çalışmalarımız da var. Öğrencilere burs da veriyoruz. Veya herhangi bir kavga ya da kan davalı olan vatandaşların arasında barış köprüsü de kuruyoruz. Bin üyemiz var. Dernek yönetimi ve üyelerimizle elimizden geldikçe tüm vatandaşlara destek olacağız" dedi. 

"DERNEKLER DE BİZİ TAKİP EDİYOR"

Genel kurullarında taziye yemeklerinin kaldırılması konusunda da karar aldıklarını kaydeden Ayaz, "7 Nisan 2000 tarihinde taziyelerde yemek uygulamasını biz başlatmış, daha sonra külfete neden olduğu için kaldırılması konusunda karar vermiştik. Fakat diğer derneklerin araya girmesiyle bu karar pratikte uygulanamadı. Ama şimdi kararlıyız ve bu kararımızı da gerçekleştirdiğimiz kongrede yüzde 95'nın onayı ile artık hayata geçireceğiz. 8 dernek daha aldığımız karar sonrası bize ulaştılar ve onlar da aynı kararı aldıklarını söylediler. Diğer derneklerin de peyder pey bizleri takip edeceklerine inanıyoruz" diye konuştu.

Di̇yarbakir’da Tazi̇yelerde Yeni̇ Dönem5


"ACIYI İKİYE KATLAMAYALIM"

Taziye yemekleri konusunda yas sahibinin büyük bir mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Ayaz, şunları kaydetti:
 "3 günlük bir yas süreci oluyor. Öğlen ve akşam olmak üzere iki öğün yemeğin toplam maliyeti 250-300 bin TL arası. Bu yası olan vatandaşlar için büyük bir külfettir. Biz büyük bir külfetin önüne geçmek istiyoruz. Yakınını kaybeden zaten acılı, bir de üstüne taziye yemeğinin maliyeti eklenince moraller  daha çok bozuluyor. Acıyı ikiye katlamayalım.

Di̇yarbakir’da Tazi̇yelerde Yeni̇ Dönem3

Bizim yasta bulunma amacımız, vatandaşın acısını hafifletmektir. Zaten bu konuda birçok vatandaş derneğimize taziye yemeğinin maliyetini kaldıramadıklarına dair şikayete geliyordu. Tüm vatandaşlarımızın bu karara uyması için ricada bulunuyoruz. Lütfen birbirimizin yükünü hafifletelim.”

Muhabir: Güneş OCAĞA